Harvard Üniversitesi İsrail hissesi satıp, Türk Hazine bonosu aldı

Harvard Üniversitesi İsrail hissesi satıp, Türk Hazine bonosu aldı
Harvard Üniversitesi İsrail hissesi satıp, Türk Hazine bonosu aldı

Filistin yanlısı gruplara göre; 35 milyar dolarlık dev varlığa sahip olan Harvard, İsrail in Gazze politikası ve filo baskınını protesto etmek amacıyla bu ülkeye ait hisseleri portföyünden çıkardı.

Harvard Üniversitesi İsrail şirketlerindeki 48 milyon dolarlık hisselerini sattı. Üniversite onun yerine 10 milyon dolarlık Türk bonosu satın aldı

WASHINGTON - Dünyanın en prestijli üniversitelerinden Harvard, üniversitenin portföyünde yer alan beş İsrail şirketine ait olan toplam 48 milyon dolarlık hisse senedini elden çıkardı. Üniversite satıştan elde ettiği kaynağın bir bölümü ile de Türk Hazine’sine ait olan bonolardan aldı. Üniversiteden yapılan açıklamada 10 milyon dolarlık Türk Hazine bonosu satın alındığı duyuruldu. Üniversite yönetimi, bunun ekonomik bir karar olduğunu, İsrail’i boykot amacı taşımadığını da vurguladı.
Filistin yanlısı gruplara göre Harvard Üniversitesi, İsrail’in Gazze politikası ve filo baskınını protesto etmek için böyle bir karar aldı. Ancak Harvard yönetimi bu yöndeki iddiaları kesin bir dille yalanlıyor.

35 milyar doları var
Üniversite sözcüsü kararın tamamen ekonomik olduğunu, İsrail’e yönelik tepki olmadığını vurguladı. Harvard’a göre, İsrail şirketlerinin hisseleri gelişmekte olan ülkeler portföyünde bulunuyordu. Ancak israil’in statüsü gelişmiş ülke pazarına yükseltilince, üniversite de hisseleri satma kararı aldı. İsrail’in boykot edilmesi için Harvard Üniversitesi’ne uzun süredir yoğun baskı uygulanıyordu. Dünyanın en köklü üniversitelerinden olan Harvard, 35 milyar dolarlık varlığa sahip.
Üniversite 2005 yılında Petro China hisselerini de Çin’in Darfur’da soykırım yapan Sudan hükümetiyle ilişkileri nedeniyle satmıştı. Ancak o zaman satışın boykot amacı taşıdığını açıkça kabul etmişti. 

‘Bu ikiyüzlülük’
Harvard’ın portföy değişim kararı değişik kesimler tarafından farklı yorumlandı. “Bu ikiyüzlülük! Harvard’ın portföy yöneticisinin anlık kararıyla birbiriyle alakası olmayan İsrail’de bulunan 5 firmanın tüm kağıtları satıldı. Burnuma kötü kokular geliyor” diyen Musevi telekominikasyon şirketi Power Line’dan John Hinderaker, bu hareketin, daha önce Çin’e ve Suudi Arabistan’a yapılan gibi, tamamen politik bir karar olduğunu öne sürdü.
Business İnsider’ın yardımcı editörü Joe Weisenthal ‘Allahaısmarladık İsrail, Merhaba Türkiye ’ adlı makalesinde ‘çirkin tekne’ olayının göz önünde tutulması gerektiğine değindi.
Cellcom’un CFO’su Yaacov Heen ise duruma şu yorumu getirdi: “Bazı fonlar sadece gelişmekte olan ülkelere yatırım yapmayı tercih eder. Bu yüzden de Harvard İsrail’deki kâğıtlarını acil olarak satmak durumunda kaldı.” (Radikal)


  ETİKETLER:

  İsrail

  ,

  Filistin

  ,

  Türkiye

  ,

  WASHINGTON