Hasankeyf'in kaderini değiştirecek temel atılıyor

Hasankeyf'in bir bölümünü sular altında bırakacak olması nedeniyle yıllardır tartışılan Ilısu Barajı'nın temeli yarın Başbakan Tayyip Erdoğan ve Enerji Bakanı Hilmi Güler'in katılacağı törenle atılacak.

ANKARA - Hasankeyf'in bir bölümünü sular altında bırakacak olması nedeniyle yıllardır tartışılan Ilısu Barajı'nın temeli yarın Başbakan Tayyip Erdoğan ve Enerji Bakanı Hilmi Güler'in katılacağı törenle atılacak.
Yıllık 1200 megavatlık kurulu güce sahip olacak hidroelektrik santralı, Türkiye'nin enerji ihtiyacının karşılanmasına ve bölgedeki tarım arazilerinin sulanmasına büyük katkıda bulunacak. Dünyanın en büyük su projelerinden birisi olan GAP'ın temel unsurlarından Ilısu Projesi, Suriye sınırına 45 kilometre mesafede, Dicle Nehri üzerinde anahtar bir proje konumunda bulunuyor. 1200 megavat kurulu güce sahip olacak barajın yapılmasıyla, yılda ortalama 3.8 milyar kilovat saat enerji üretilecek.
Dördüncü büyük baraj olacak
Tesis işletmeye alındığında, gövde hacmi açısından 2'nci, kurulu güç bakımından da 4'üncü büyük baraj olacak. Yatırım projesinin olumsuz tesirlerini önlemek, sebep olduğu fiziksel kayıpları tazmin etmek ve projeden etkilenen insanlara gelişme imkânları sağlamak için hazırlanan Yeniden Yerleşim Eylem Planı, 1999-2001 yılları arasında Türk mevzuatı, Dünya Bankası ve IFC kriterleri doğrultusunda uygulandı.
Hasankeyf'teki kültürel varlıkların korunması amacıyla; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Su İşleri ve Ilısu Konsorsiyumu koordinasyonunda hazırlanan, Hasankeyf Master Rehber Projeleri bir süredir uygulanıyor. Barajla birlikte Hasankeyf'in yüzde 20'si sular altında kalırken, yüzde 80'i su seviyesinin dışında kalacak. Bu alanda yer alan onlarca mezar, türbe, höyük, eski kalıntılar ve 4200 mağara ev bir 'Arkeolojik Park ve Açık Hava Müzesi'nde yeniden hayat bulacak.
Ilısu Baraj Gölü altında kalacak kültürel varlıklar Ilısu Barajı ve HES Projesi'nin yedi yıllık inşaatı süresince kazılarla çıkarılmaya çalışılacak.
Bu arada, ilçeye çadır kuran Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi, 25 belediye başkanının katılacağı etkinlikle Hasankeyf'i yaşatma mesajı verecek. Girişimin, açıklamasında Hasankeyf'in insanlığın ortak mirası olduğu belirtilerek herkesin sahip çıkması istendi. (Radikal, dha)