Hastalar eczane ve ilaç aradı

Ülke genelinde 22 bin eczaneden bugüne kadar yaklaşık 10 bini SSK'lıya ilaç vermek üzere SSK ile anlaşma yaptı. SSK'lılar, anlaşma yapan eczanelerden ilacını almaya başladı.

ANKARA - Ülke genelinde 22 bin eczaneden bugüne kadar yaklaşık 10 bini SSK'lıya ilaç vermek üzere SSK ile anlaşma yaptı. SSK'lılar, anlaşma yapan eczanelerden ilacını almaya başladı.

  • İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Zeki Gül, SSK'lıların serbest eczaneden yararlanması uygulamasının facia olacağını söyledi. Gül, önceki gün Çalışma Bakanlığı'ndan hastanelere gönderilen yazıda, eczanelerle yapılmış eski sözleşmelerin iptal edildiği, yeniden sözleşme yapılması gerektiğinin ifade edildiğini belirterek, "Oysa SSK, henüz Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi otomasyona geçmemiş ve faturalandırmalarda yeterli altyapıyı oluşturamamıştır. Bu durumda SSK'lı hastaların mağduriyeti artmaktadır" dedi.
  • Adana Eczacılar Odası Başkanı Burhanettin Bulut, "Sistem tıpkı emekli sandığı ve Bağ-Kur'daki uygulama gibi çalışıyor. Reçetedeki ilaçları vermek için, sicil numarasını ve kimlik bilgilerini bilgisayara giriyoruz. Merkezden gerekli sorgulama yapıldıktan sonra ilaçları veriyoruz'' dedi.
  • Bursa Eczacı Odası Genel Sekreteri Kıvanç, Bursa'da 300 eczacının SSK sözleşmesini imzaladığını, 200 eczanenin daha sisteme dahil olmasının beklendiğini ifade etti.
  • Trabzon Eczacı Odası Başkanı Nevzat Akman, uygulamayla Türkiye'de eczacılık sisteminin daha sağlıklı gelişeceğini söyledi. SSK hastanesi çalışanları ise bugün yaşananların 19 Şubat'ta SSK hastanelerinin devri sırasında yaşanacakların yanında hafif kalacağını savunarak, "O tarihte SSK poliklinik eczaneleri kapatılacak. O tarihe kadar zaten stoklar eriyecek sigortalıya verilecek ilaç da kalmayacak" dedi. (aa, dha)