Hastanelerin devri yargıda

Cumhuriyet Halk Partisi, (CHP) 5283 sayılı Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Ait Sağlık Birimlerinin Sağlık Bakanlığı'na Devrine Dair Kanun'un bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüklerinin durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı.

ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi, (CHP) 5283 sayılı Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Ait Sağlık Birimlerinin Sağlık Bakanlığı'na Devrine Dair Kanun'un bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüklerinin durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı.
Dava dilekçesini mahkemeye verdikten sonra gazetecilere açıklama yapan CHP TBMM Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Anayasa Mahkemesi'ne getirdikleri yasanın iptali isteminde haklı gerekçeleri bulunduğunu, yasanın hukuka aykırı olduğunu savundu.
'Hukuk normlarına aykırı'
"AKP, parlamentodaki çoğunluğuna dayanarak, evrensel hukuk normlarına aykırı yasa çıkarıyor" diyen Kemal Anadol, CHP'nin bugüne kadar yaptığı 46 başvurudan 13'ünün sonuçlandığını, bunlardan 11'inin CHP'nin istemi yönünde karara bağlandığını söyledi.
SSK hastanelerinin de Sağlık Bakanlığı'na devrini öngören yasanın, sağlık hizmetlerinin tek elden yürütülmesi gibi gerekçeyle savunulduğunu anımsatan CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, "Tam tersine artık yurttaşlar, sağlık hizmetleri verilirken 'hasta müşteri' olarak algılanacak, para talep edilecek. Yasa, ayrıca sağlık hizmetlerinin özelleştirilmesinin yolunu açan nitelik taşıyor.
Onun için CHP devre karşıdır" diye konuştu. Anadol, yıllarca işçi ve işverenlerden kesilen primlerle yapılan SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devriyle Anayasa'daki mülkiyet hakkının ortadan kaldırıldığını savundu.
Yasanın, Bakanlar Kurulu'na ve Maliye Bakanı'na tanınan yetkiyle anayasal sınırları aştığını ifade eden Anadol, "Hukuksuzluğu Anayasa Mahkemesi'nin düzelteceğine inanıyorum" dedi.