Hatay TIR mezarlığı

Hatay TIR mezarlığı
Hatay TIR mezarlığı
Suriye kapılarının kapanması Türkiye'nin ikinci TIR filosuna sahip olan Hatay'ı bitirdi. Binlerce TIR kontak kapattı, satılmayı bekliyor.
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye ’nin 14 ülkeye açılan kapısı olan Suriye’de yaşanan iç savaş, Hatay’ı TIR mezarlığına çevirdi. İstanbul’dan sonra Türkiye’nin en büyük ikinci TIR parkına sahip olan Hatay’da nakliye şirketleri kontak kapattı. TIR parklarında on binlerce araç atıl durumda bekliyor. Bir o kadar araç da satılması için galericilere bırakıldı.
Hatay’da 300’ün üzerinde nakliye firması bulunuyor. Yaklaşık 6-7 bin aile geçimini bu sektörden sağlıyor. Bölgedeki çatışmalar nedeniyle Türk nakliye şirketleri Suriye üzerinden Ortadoğu ’ya gidemiyor. Suriye’deki çatışmalar nedeniyle sektörün tarihindeki en büyük krizle karşı karşıya olduğunu belirten nakliye şirketleri, İstanbul’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük TIR filosuna sahip olan Hatay’da büyük bir dram yaşandığını anlatıyor. 

Elinde 200 satılık TIR var
2011 yılında Türkiye’den Suriye’ye giden TIR sayısı yüzde 87, Suriye üzerinden transitte de TIR sayısı yüzde 87 azalmış durumda. Birçok şirketin iflas ettiği ya da küçülme yoluna gittiği, işçi çıkartarak araçlarına ‘satılık’ ilanı astığı belirtiliyor. “Hatay şu anda tam bir TIR mezarlığı görünümünde” diyen sektör temsilcilerinin verdiği bilgilere göre şu anda 10-15 bin araç kontak kapatmış durumda. Bölgede faaliyet gösteren firmalardan biri olan Uluçınar Nakliyat yetkilisi Atilla Duran, ildeki araçların en az yüzde 60’ının TIR parkında beklediğini söylüyor. Şöförlerin büyük bir kısmının da işşiz kaldığını anlatan Duran, “En az 10 bin araç satılık durumda. Oto galerileri TIR galerileri haline döndü” açıklamasını yapıyor. Duran, krediyle araç almış çok sayıda firmanın iflas etmek üzere olduğunu söylüyor.
Dostlar Otomotiv ’in sahibi Mehmet Oflaz, şu anda elinde 40 tane satılık TIR olduğunu kaydediyor. “Satılık sayısı sürekli artıyor. Ama alıcı yok” diyen Oflaz, yan komşusu olan galerinin elinde ise 200 satılık araç olduğunu açıklıyor. Alıcı olmadığı için TIR fiyatlarının da düştüğünü belirterek “Son bir ayda fiyatlar 15-20 bin TL geri çekildi” diye konuşuyor. 

Başka çarem yoktu
Murat Bozkaya isimli nakliyeci, aracını satışa çıkaran yüzlerce TIR sahibinden sadece birisi. Son aylarda Suriye’deki karışıklık yüzünden işlerinin durduğunu belirten Bozkaya, bu nedenreh ötürü de aracını satışa çıkardığını anlatıyor. Yaşanan sıkıntıya Irak ve İran güzergahının da çözüm olmadığını belirten Bozkaya, “Bu güzergâhlarda da asayiş sorunu var. Güvenli değil. Son dönemde soygunlar ciddi bir şekilde arttı. İş yapamaz hale geldik. TIR’ımı satmaktan başka ne yazık ki çaremiz kalmadı” açıklamasında bulunuyor.

Mersin-Mısır, Irak ve İran hattı olmuyor
Suriye nakliye sektörü için çok önemli. Çünkü diğer rotalar Suriye’ye alternatif olamıyor. Alternatif çıkışlardan Irak ve İran nakliye şirketleri için ekstra yakıt maliyeti demek. Bunun yanı sıra bu güvenlik sıkıntısı da şirketlerin en büyük derdi. Yollarda soygunların yükseldiğini belirten şirket yetkilileri şoförlerin, kapıları içerden sürgüleyerek yolculuk yaptıklarını anlatıyor. Yollarda yakılan, soyulan araçların geri getirilmesinin de büyük bir sorun olduğunu belirten UND Antakya Bölge Temsilcisi Fulya Özdemir, son dönemde zarar görmüş 30’e yakın araç olduğunu söylüyor. Nakliye şiketleri için Ortadoğu’ya açılmanın bir diğer yolu da nisan ayında devreye sokulan Mersin Mısır Ro-Ro hattı. 85 TIR kapasiteli gemilerin çalıştığı bu hat da ihtiyaca cevap vermiyor.

77.500
2001 model Mercedes Actros 1840 çekici

105.000
2004 model Mercedes Axor 1840 çekici

106.000
2007 model Scania r.420 rotardarlı çekici

130.000
Daf 95 xf 480 model çekici

34.000
1994 model Mercedes n1938 çekici

70.000
2001 model Iveco Eurostar rotardarlı klimalı çekici

36.996
2011 5. aya kadar Türkiye’den Suriye’ye giden TIR sayısı

5.244
2012 yılının aynı döneminde Suriye’ye taşıma yapan TIR sayısı.

19.288
2011’in ilk 5 ayında Suriye’den transit geçiş yapan TIR sayısı.

5.757
2012 yılının aynı döneminde Suriye’den transit geçiş yapan TIR sayısı.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109617510961756

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İşsiz kamyonculara,esnafa, eşbaşkanlığı anlatın.. - sevioktav

  Aşsız işsiz kalan onca insana Suriye'ye demokrasi getirilmesi için uğraşıyoruz, Büyük Ortadaoğu projesinin eşbaşkanıyım deyiverin, anlamamışlardı o zaman,şimdi anladılar bakın size ne cevap verecekler...

  kimin umurunda - Deniz Sevin

  Medeniyetler diyarı Hatay can çekişirmiş, Hatay'lı sıkıntıdaymış kimin umrunda.Beyler Suriye halkını zulümden kurtaracak,Suriye'ye demokrasi ve özgürlük getirecek. Hani şu 1.5 milyon Irak'lı müslümanın kanı dökülerek getirileninden !!!

  1 koyduk,3 .... - kemal.özg.

  1 koyup 3 alan Taşeronumun Sultan'ı dimyata pirince giderken evdeki Tır'lardan olmuştur.Olay budur...

  Kansız demokrasi ve AKP hataları.. - Burak1978

  Suriye li muhaliflere prezarvatif alan her ay para veren hükümet bir de üstlerine kuyumcu falan soyuyorlar Halk mağdur perişan,Suriye ile alışveriş bitti.Sıfır sorunla aldı adamlar bize düşman,Davutoğlu çok başarısız,AKP kan ve savaş istiyor,muhalefet ise kansız demokrasi..

  uyanın - bhrburçin

  Yüzyılın muhteşem dış politika ve ileri demokrasi palavrasının ülkeyi ne hale getirdiği aşikar.Hiç de iyi bir gelecek beklemiyor bizi;bari bu durum EVETçilerin gözlerini aralamalarına yardımcı olsa!

  Dibe çöktüğünüzde.. - Sinan Devrim

  Ülke dış politikasını kendi ulusal tarihinizin bilgi birikimlerine göre değil de okyanus ötesinin enerji paylaşımlarına göre ve taşeron anlayışı ile yürütürseniz Ekonomik anlamda dibe de çökersiniz.Dün sırtınızı sıvazlayanlar bugün elin de sopa ile resim verirken önce Hatay'ı sonra güneydoğuda ki diğer üreticileri kaybedersiniz.Sıfır sorunlu dış politika Küçük Enverler ve acemi Sultanlar ile sıfır Türkiye üretiyor.