Hatay'da yabancıya gayrimenkul satışı durduruldu

Vali Ahmet Kayhan, Anayasa Mahkemesi tarafından Tapu Kanunu'nun 35'inci maddesinin iptal edilmesi nedeniyle yapılan yeni düzenleme çerçevesinde Hatay'da yabancılara gayrimenkul satışlarının durdurulduğunu açıkladı.

HATAY - Vali Ahmet Kayhan, Anayasa Mahkemesi tarafından Tapu Kanunu'nun 35'inci maddesinin iptal edilmesi nedeniyle yapılan yeni düzenleme çerçevesinde Hatay'da yabancılara gayrimenkul satışlarının durdurulduğunu açıkladı.
Tapu Kanunu'ndaki yeni düzenlemede, bir kentin yüzölçümünün binde 5'i kadar bölümün yabancılara satılabildiğini belirten Kayhan, 1930'lu yıllardan bu yana Hatay'da özellikle Suriyelilere yapılan satışlar nedeniyle bu sınıra ulaşıldığını söyledi. Geçmişten bu yana Hatay'da yaklaşık 110 bin dönüm arazinin yabancılara satıldığını anlatan Vali Ahmet Kayhan, "Yabancılara gayrimenkul satışı yasaklandığı gibi bir şey yok. Tapu Kanunu'ndaki yeni düzenleme nedeniyle binde 5'lik bölümün bugüne kadar satılmış olması nedeniyle satışlar durduruldu. Yasak değil, kanunun getirdiği bir düzenleme" dedi.
Hatay'da, yabancıların elindeki 3 bin 700 taşınmazın 2 bin 400'ü Suriyelilerin. Hatay'ın Türkiye sınırlarına katıldığı 1939'dan bu yana, ilde Suriyelilere gayrimenkul satılmıyor. Tapuda Suriyelilerin görünen taşınmazlar Hatay'ın Türkiye'ye geçişinde Suriye vatandaşlığını seçenlere ait. Hazine'nin Suriye uyruklulara ait mallara 1966'da el koymasından sonra malların yönetim yetkisi Maliye Bakanlığı'nın elinde bulunuyor.