Hava Kuvvetleri yenilenecek

Savunma Sanayii Müteşarlığı (SSM), Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın (HKK) 2010 yılı sonrasında ihtiyaç duyacağı yeni nesil savaş uçaklarına ilişkin...
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

TORİNO/ROMA - Savunma Sanayii Müteşarlığı (SSM), Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın (HKK) 2010 yılı sonrasında ihtiyaç duyacağı yeni nesil savaş uçaklarına ilişkin tedarik stratejisini belirleme çalışmalarına başladı. Bu çerçevede, bilgi istek dokümanı hazırlayan Savunma Sanayii Müteşarlığı, Boeing, Lookheed Martin ve Eurofighter'a kabiliyetlerini sordu. Eurofighter konsorsiyumunun İtalyan ortağı olan Alenia Aeronautica İcra Kurulu Başkanı (CEO) Giovanni Bertolone, kaynak kodları dahil olmak üzere her tür teknoloji transferine hazır olduklarını söyledi.
SSM, HKK'nın Yeni Nesil Savaş Uçağı'nın seçilmesi ve harekât, lojistik, takvim, teknoloji, maliyet, sanayi konularında Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılayacak bir tedarik stratejisinin oluşturulmasına yönelik çalışmalar kapsamında, belirlenen uçak üreticilerine, bir bilgi istek dokümanı yayımladı. SSM, söz konusu dokümana yanıtların, 20 Ocak 2006 tarihinde verilmesini istedi. Edinilen bilgiye göre; SSM, söz konusu bilgi istek dokümanını Boeing, Lookheed Martin ve Eurofighter'a gönderdi. Boeing'in F-15 ve F-18, Lookheed Martin'in F-16 ve Eurofighter'ın Typhoon modelleriyle ilgili ayrıntılı kabiliyet bilgileri talep edildi. HKK'nın envanterinde yer alan ve 2010 yılı sonrasında ömrünü tamamlayacak olan F-4 ve F-16 modellerinin yerine alınması planlanan 120 uçağın Türkiye'ye maliyetinin 5-8 milyar dolar arasında değişmesi bekleniyor.
Eurofighter konsorsiyumunun İtalyan ortağı Alenia Aeronautica, geçen hafta, eylül ayı sonunda Ankara'da düzenlenen IDEF 2005 Savunma Sanayileri Fuarı'nda Türkiye'ye yaptığı '5. ortaklık' teklifini yineledi. Torino'daki Alenia Aeronautica üretim üssünü gezen Türk gazetecilere, Typhoon'un üretim süreci ile ilgili ayrıntılı bilgiler verildi. Güvenlik nedeniyle fotoğraf çekilmesine izin verilmeyen gezide gazeteciler simülatörle de olsa uçağı test etme imkânı buldu.
Türkiye ile İtalya arasında çok eskiye dayanan bir yakınlık ve dostluk olduğunun altını çizen Alenia Aeronautica CEO'su Giovanni Bertolone, Bilgi Talebi'nin Eurofighter'ın Türkiye'deki geleceği için yepyeni bir sayfa açtığını savundu. Bertolone, resmi gizlilik derecesi olan belgenin içeriğine ilişkin bilgi vermezken, "Bu belgede bulunan tüm detaylara teker teker cevap veren bir bilgi yazısı hazırlamak epey vaktimizi alacak. Ancak, daha önce de pek çok alanda pek çok endüstriyel işbirliğini başarı ile gerçekleştiren ülkelerimizin Eurofighter konsorsiyumunda son derece verimli bir ortaklığa imza atacağına inanıyorum" diye konuştu.
Tam ortaklık teklifi
Konsorsiyumun Türkiye'ye teklif ettikleri 'tam ortaklık'ın diğer dört ortak (Britanya, Almanya, İtalya ve İspanya) ile aynı hak ve yetkilere sahip olmak anlamına geldiğine dikkat çeken Bertolone, bu çerçevede Türkiye'nin Eurofighter'ın tüm kaynak kodlarına sahip olabileceğinin altını çizdi. Bertolone, kaynak kodlarının yanı sıra, off-set de alacağını kaydetti. Giovanni Bertolone, ortaklığın sadece bunlardan ibaret olmadığının belirtti. Türkiye'nin sistem tasarım sorumluluğu içinde alacağı payın sadece uçağın üretilmesinde değil sonrasındaki operasyonel ömrünü de içereceğini ifade eden Bertolone, "Bu da bizim Türkiye'ye yaptığımız teklifin tek seferlik bir satış teklifi değil uzun vadeli bir ortaklık teklifi olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor" dedi.
'Türkiye en uygun ülke'
Eurofighter konsorsiyumunun İtalyan ortağı Alenia Aeronautica CEO'su Giovanni Bertolone, ortak olarak neden Türkiye'nin seçildiğinin sorulması üzerine bunun pek çok sebebi olduğunu, ancak Türkiye'nin hava savunması alanındaki önümüzdeki dönemdeki gereksinimlerinin belirleyici olduğunu belirtti. Bertolone sözlerine şöyle devam etti:
"Şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim ki Türkiye'de Eurofighter'ın ortak üretimi için her türlü endüstriyel yetkinlik mevcut. Türkiye'ye teklifimizi gönül rahatlığı içinde yapıyoruz. Ancak, Eurofighter işbirliği sadece endüstriyel bir işbirliği değil. Bu işbirliğinin üç ayrı yönü var ve üçü de son derece önemli: Siyasi, askeri ve endüstriyel. Bu üç alanın üçünde de Türkiye'yi bir işbirliğine en uygun ülke olarak görüyoruz ve teklifimizi de bu doğrultuda yapıyoruz. Eurofighter konsorsiyumu Türkiye'nin en uygun 5. ortak olduğuna inanıyor. Türkiye'nin AB süreci tabii ki önemli ve etkili. Ancak biz kendi ortaklık sürecimizi AB üyelik sürecinden bağımsız olarak düşünmek ve ilerletmek istiyoruz, çünkü aramızdaki işbirliğinin çok daha ileri bir noktada olduğuna inanıyoruz"
Havadan havaya taarruz ve savunma özelliğine sahip Eurofighter'ın Türkiye için de en uygun çözüm olacağını belirten Bertolone, İtalya ve İngiltere'nin Eurofighter ile Türkiye'nin de konsorsiyum üyesi olduğu Müşterek Taarruz Uçağı'nı (JSF) envanterinde bulundurma kararı aldığını anlattı. Bertolone, iki uçağın bütünleyici olduğuna dikkat çekti.