'Hava sisli hızı düşürdük'

'Hava sisli hızı düşürdük'
'Hava sisli hızı düşürdük'
Bakan Babacan, Türkiye'nin Davos'u denilen Uludağ Zirvesi'nde ihtiyatlılık çağrısı yaparak tasarruf dönemine girildiğine işaret etti

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Belirsizliklerin, sisin çok olduğu, öngörülebilirliğin az olduğu dönemde, hızı düşürmek gerekiyor. Aslında bizim yaptığımız da budur” diye konuştu.

Babacan, Capital ve Ekonomist dergilerinin Bursa Valiliği işbirliğiyle Uludağ’da düzenlediği Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin ilk gününde ekonomik beklentilerini paylaştı. Zirvede özellikle ‘tasarruf’ vurgusu yapan Babacan tasarruf oranlarının arttırılması için alınacak tedbirlerle ilgili hazırlıklar yaptıklarını belirterek, “Bundan sonra tasarruf çok önemli olacak. Harcamayı cezalandırmaktan öte tasarrufu teşvik için ne yapabiliriz, biz bu konuda çalışmalar yaptık, yakında açıklayacağız” dedi. Babacan, Türkiye ’de son iki yılda (2010-2011), tüketici kredilerinin 95 milyar TL arttığını belirterek, “İyi büyüme rakamlarını gördük, tamam yüzde 8,5 ama bu istediğimiz bir tablo değil. Mutlaka herkesin ayağını yorganına göre uzatması gerekiyor” dedi.


‘Bir şey olmaz’ demeden

Bakan Babacan, bütçe disiplininin olmazsa olmaz bir şart olduğunu, bundan asla taviz olmayacağını belirterek, “Bütçe disiplini devam edecek önümüzdeki dönemde. Bankacılıkla ilgili politikalarımız günün gereğine göre genişleme ya da genişletme, sıklaştırma ya da gevşetme yönünde olabilecek” diye konuştu.
İş ve finans dünyasına ihtiyat çağrısı yapan Bakan Babacan, “Böylesine birbirine kenetlenmiş durumda olan, bu kadar güçlenmiş finans dünyasında son derece dikkatli gitmek gerekiyor. Hiçbir zaman da ‘bana bir şey olmaz’ dememek gerekiyor. Her an her senaryoya da hazır olmak gerekir” ifadelerini kullandı.


Reformları sürdüreceğiz

Babacan, yapısal reformların önemine de dikkat çekerek, “Ne olursa olsun her senaryoda da yapısal reformlarımıza hızla devam etmemiz gerekiyor ve bu konuda kaybedilecek zamanımız yok. Yapısal reformlar bizim zaten ihtiyacımız. İşler iyi de gitse orta halli de gitse bizim yapısal reformlara acil ihtiyacımız var” dedi.
Türkiye’nin öncelikle yatırım ortamının daha da iyileştirilmesi gerektiğini, bunun temel bir öncelik olduğunu ifade eden Ali Babacan, yatırım işlemlerinin kolaylaştırılması gerektiğini ifade etti.


Boyner: Hukukun da istikrarı önemli

Zirvenin açılış konuşmaları bölümünde söz alan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, “Makroekonomik istikrarda çok önemli bir yere geldik. Açıkçası Türkiye’nin burada ani politika değişikliklerinden uzak durması lazım. O konuda bir kararlılığı zannediyorum hepimiz aşağı yukarı görüyoruz” dedi. Boyner, Türkiye’nin 2023 hedefini yakalayacağını ifade etti. TÜSİAD Başkanı Boyner, “Ekonomik ve siyasi istikrar kadar hukukta da istikrar bir yatırım ortamı için diğer etkenleri bir kenara bırakıyorum hukukun istikrarı da çok önemli” diye konuştu.


Çok konuştunuz Sayın Bakan

Babacan, zirvede konuşmasını uzun tutup bir saate yakın konuşunca TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner’den tepki geldi. Boyner Babacan’a “Bakanım çok konuştunuz, her şeyi anlattınız. Bize konuşma imkânı bırakmadınız” dedi.

bigPara.com