Havacılık sektöründe kâr tahminleri uçtu

Havacılık sektöründe kâr tahminleri uçtu
Havacılık sektöründe kâr tahminleri uçtu
Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), havayolu taşımacılığı sektörünün bu yıl ve gelecek yıl daha önceki beklentilerin üzerinde kar edeceğini bildirdi.

Cenevre merkezli IATA Üst Yöneticisi (CEO) Giovanni Bisignani düzenlediği basın toplantısında, “2010 ve 2011 yılları için kar tahminlerimiz, olağanüstü güçlü üçüncü çeyrek performansları temelinde yükseldi. Ancak yüksek kar tahminlerine rağmen, resesyon sonrası güçlü bir toparlanmadan sonra gelecek yıl toparlanmanın duraklayacağını göreceğiz” dedi. 

Uluslararası havayolu trafiğinin yüzde 93'ünü kapsayan 230 havayolu şirketini temsil eden IATA, eylül ayında bu yıl için 8,9 milyar dolar olan tahminini 15,1 milyar dolara, 2011 yılın için 5,3 milyar dolar olan kar tahminini ise 9,1 milyar dolara çıkardı. Geçen yıl havayolu taşımacılığı sektörü 9,9 milyar dolar zarar etmişti. 

IATA, havayolu taşımacılığı sektörünün geçen yıl 482 milyar dolar olan gelirlerini bu yıl için 565 milyar dolar ve gelecek yıl 598 milyar dolar olarak tahmin ediyor. Havayolu yolcu trafiği tahminini yüzde 7,7'den yüzde 8,9'a yükseltmesi nedeniyle kar tahminlerini artıran IATA, 79 dolar olan ortalama petrol fiyatı tahminini ise değiştirmedi. 
Havayolu kargo taşımacılığı büyümesi tahminini bu yıl için yüzde 19,8'den yüzde 18,5'e indiren IATA, gelecek yıl için havayolu yolcu ve kargo taşımacılığı talebini sırasıyla yüzde 5,2 ve yüzde 5,5 yükseltirken, 2011 yılında ortalama petrol fiyatının 84 dolar olmasını beklediğini açıkladı. 

SEKTÖR DOĞUYA DOĞRU GENİŞLİYOR
Bu arada IATA, dünyanın beş büyük havayolu şirketinin Asya ve Latin Amerika 'dan olduğunu bildirdi.
IATA CEO'su Bisignani, “Havayolu ulaşımında dünya çok hızlı değişiyor. Hızlı büyüyen gelişmekte olan ekonomiler sektörün çekim merkezini Doğu'ya doğru değiştiriyor” dedi. Çin havayolları şirketi Air China'nın piyasa değeri ABD 'li Delta Havayolları ya da Alman havayolları şirketi Lufthansa'yı ikiye katlıyor. 

Air China 20 milyar dolarlık piyasa değeriyle en büyük havayolu şirketi olurken, bu şirketi 14 milyar dolarla Singapur havayolları şirketi ve 12 milyar dolar değeriyle Hong Kong'un Cathay Pacific havayolları izliyor. Çin havayolu şirketi China Southern ve Latin Amerika'dan Şili'nin LAN ile Brezilya'nın TAM şirketlerinin birleşmesiyle ortaya çıkan LATAM havayolları şirketinin her birinin piyasa değeri 11 milyar doları buluyor. 

Delta havayolları şirketi ve Lufthansa'nın her birinin piyasa değeri ise 10 milyar dolar. IATA'ya göre gelişmekte olan ülkelerdeki güçlü büyüme ve Kuzey Amerika'daki toparlanma bu yıl havayolu taşımacılığı sektöründeki toparlanmaya yol açtı. (AA)

bigPara.com