Havada da karada da taraftar

Havada da karada da taraftar
Havada da karada da taraftar
Ekonomik durum ve harcama kültürü alınan hizmetlere de yansıyor. Uçak kiralama hizmeti veren şirketlerin en iyi müşterisi Fenerbahçe ve Beşiktaş.
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

Beşiktaş , asla pazarlık yapmaz. Galatasaray sürekli karar değiştirir, Fenerbahçe ise anında harekete geçer. Bu tespitler sandığınız gibi sadece kulüplerin transfer özellikleri değil. Karakteristik bu özellikler, kulüp yönetimi ve taraftarların hayatlarının her anına sirayet etmiş durumda. Özel uçak kiralamaya kadar... Paranın konuşulduğu yerde artık olmazsa olmazlar arasında yer alan özel uçakla seyahatler, futboldan iş dünyasına kadar birçok sektöre ilişkin önemli ipuçları veriyor. Örneğin “Yeni teşvik paketi nasıl yankı buldu?” sorusunun cevabını henüz somut yatırımlarla almasak da özel uçak kiralama şirketleri bu konuda önemli ipuçları veriyor. Jet Havayolları Genel Müdürü Ferda Gündüz, geçen yıl Doğu’dan sıfır talep gelirken bu yıl 90 talep geldiğini açıklıyor. Gündüz, futbol kulüplerin harcama kabiliyetleri hakkında da önemli ipuçları verirken, VIP Star Havacılık Genel Müdürü Hasan Pehlivan da Anadolu’dan gelen talebin arttığını söylüyor. İşte brokerların gözünden özel uçak kiralayanların profilleri...

Finans, başrolü inşaata kaptırdı
Son dönemde uçak kiralayan işadamlarının ve sektörlerin profilinde önemli bir değişim söz konusu. Ferda Gündüz, “Doğuda yeni zenginleşen bir sermaye var. Büyümek istiyorlar, o yüzden de dışa açıklar. Doğu illerinden artan kiralama talebinin önemli nedeni bu. Bu artışta yeni açıklanan teşvik paketi de etkili oldu” diyor. Gündüz, işadamlarının pazarlık yapmaktan utandığını da vurgu yapıyor. Broker Hasan Pehlivan ise birkaç yıl öncesine kadar en iyi kiralama müşterisi finans sektörüyken, şimdi başrolde inşaatçıların ve madencilerin olduğuna dikkat çekiyor. Kiralamada sanatçılar ise oldukça dikkatli. Sanatçıların, gönüllerinin özel uçakla seyahat etmekten yana olduğunu ancak fiyatı duyunca bir daha geri dönmediklerini söylüyorlar.

BJK ve FB kiralamada cömert
Takımların harcama kültürleri ve ekonomik durumları aldıkları hizmetlerle birebir paralellik gösteriyor. Brokerların futbol kulüpleri ile ilgili değerlendirmeleri şöyle:

BEŞİKTAŞ
İyi bir kiralamacı, o tecrübeye sahip. Ama kiralama sıklığı düşük. Genelde toplantılara ve transfer görüşmelerine giderken uçak kiralayan BJK yönetimi, maçlar için çok fazla uçak kiralama yoluna gitmiyor. Hiç pazarlıkçı değil. Neyse fiyat o kabulü.

GALATASARAY
Kiralama şirketleriyle her türlü ayrıntı için uzun uzun görüşmeler yapar ama görüşmeler hep sonuçsuz kalır. Tüm bunlar iki ay boyunca, defalarca yapılan ve arada bir kesilmesine rağmen sonunda mutlu sona ulaşılan Melo’nun transferini hatırlatmıyor mu?

FENERBAHÇE Fenerbahçe, kiralama şirketlerinin göz bebeği. Hem yönetim hem taraftar her maçta kiralama yapıyor. Tıpkı, kombine kart alarak, lisansı ürünlere hücum ederek, kulübüne en fazla maddi destek sağlayan taraftarının profili gibi.

bigPara.com