Havada vergi sıkıntısı

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) üyesi şirketler, havaalanı vergisinin bazı havalimanlarında 15 dolardan 15 avroya çıkarılması kararının geri alınması için bu ay sonunda Rekabet Kurumu'na gidiyor.

İSTANBUL - Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) üyesi şirketler, havaalanı vergisinin bazı havalimanlarında 15 dolardan 15 avroya çıkarılması kararının geri alınması için bu ay sonunda Rekabet Kurumu'na gidiyor.
TÖSHİD Başkanı ve Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu, aldıkları bilgi ve yazılar doğrultusunda TAV'ın vergi artışı kararının Ankara ve İzmir'de uygulanacağını belirterek, işleten firmanın, yap-işlet-devret modelindeki ihale şartını artışa gerekçe olarak gösterdiğini söyledi. Bolukçu, ücret tarifelerinin yıllık belirlenmesi nedeniyle dünyada sezon içinde böyle bir vergiyi artırmak veya eksiltmenin mümkün olmadığını ve sezon içindeki değişikliklerin önceden bilinir olması, altı ay ya da bir yıl önce bu artışların havayolunu işleten şirket tarafından deklare edilmesi gerektiğini belirtti.
Türkiye'deki havalimanlarında hizmet bedellerinin zaten rakip ülkelerden yüzde 50 daha fazla olduğunu dile getiren Bolukçu, artışın geri alınması için Rekabet Kurumu'na gideceklerini anlattı. Bolukçu, "Kararın Rekabet Kurumu'ndan döneceğini düşünüyoruz" diye konuştu.