Havadaki indirim otobüse de yansıdı

Özel havayolu şirketlerinin uçak bileti fiyatlarını 9 YTL'ye kadar indirmeleri üzerine otobüs işletmelerinin bir bölümünün bilet fiyatlarında yüzde 20'ye varan indirim yapmaya başladığı açıklandı.

İSTANBUL - Özel havayolu şirketlerinin uçak bileti fiyatlarını 9 YTL'ye kadar indirmeleri üzerine otobüs işletmelerinin bir bölümünün bilet fiyatlarında yüzde 20'ye varan indirim yapmaya başladığı açıklandı.
Karayolu Taşıma Yönetmeliği'ne göre, otobüs firmalarının Ulaştırma Bakanlığı'na altı ayda bir verdikleri fiyatlar üzerinden sadece yüzde 20 oranında indirime gidebildiğini söyleyen Tüm Otobüsçüler ve İşletmeciler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Ahmet Yalamanoğlu, "Otobüs firmalarının bazıları yolcu taşıma biletlerini yasal haklarını kullanarak yüzde 20 indirimli satıyordu. Ancak, son günlerde bazı havayolu firmalarının 9-19 YTL tutarında indirimli bilet uygulamasının ardından yüzde 20'yi uygulamayan firmalar da yasal imkânından yararlanarak bunu uygulamaya başladı" diye konuştu.
Konya'da da otobüs firmaları fiyatlarını düşürmeye başladı. Konya'da kurulu bir otobüs firmasının sahibi Özkan Özkaymak, "Konya-İstanbul arasını 35 YTL'den 30 YTL'ye, Konya-İzmir arasını 30 YTL'den 25 YTL'ye ve Konya-Ankara arasını ise 17 YTL'den 13.6 YTL'ye çektik" dedi.
Özel havayolu şirketlerine otobüs işletmelerinden tepkiler sürerken faaliyetlerini başlatmak için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden izin bekleyen İzmir Hava Yolları (İHY) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş'tan da sert tepkiler geldi. Demirtaş, "Bunlar ucuz pazarlama taktikleri. Adeta alay ediyorlar" dedi. (aa, dha)