'Havadaki indirim reklam'

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, havayolu şirketinin yıkıcı rekabetine izin vermeyeceklerini belirtirken, Onur Air'in 9 YTL'lik bilet kampanyasının reklam amaçlı olduğunu...
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

MUSKAT - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, havayolu şirketinin yıkıcı rekabetine izin vermeyeceklerini belirtirken, Onur Air'in 9 YTL'lik bilet kampanyasının reklam amaçlı olduğunu, yıkıcı rekabet kapsamında değerlendirilmediğini ifade etti.
THY'nin Doha ve Muskat'a tarifeli seferlerine start vermesi nedeniyle Umman'da bulunan Yıldırım, Onur Air'in bir ayda 10 bin yolcuyu 9 YTL'ye uçurma kampanyasına yönelik eleştirileri değerlendirirken, bu fiyatın promosyon kampanyası olduğunu, reklam amacı bulunduğuna işaret etti. Kampanya üzerine araştırma yaptıklarını kaydeden Yıldırım, 10 bin biletin, şirketin bir aylık 230 bin koltuk satışı içerisinde yüzde 2.3 yer tuttuğunu belirlediklerini ifade etti. Yıldırım, piyasada yıkıcı rekabete izin vermeyeceklerini belirtirken, ancak bu kampanyanın o şekilde değerlendirilemeyeceğini söyledi. Havayolu şirketlerini turizm sezonu yaklaşırken ani fiyat artışlarından kaçınmaları konusunda uyaran Yıldırım, bilet fiyatları ne olursa olsun, uçuş güvenliğinden taviz verilmediğini de vurgulayarak, zaten AB'nin de artık bu konuda son derece titiz davrandığına dikkati çekti.
Yatırım ajansları geliyor
Yıldırım, Körfez ülkelerinde biriken sermaye başta olmak üzere küresel çapta yabancı sermayeyi Türkiye'de yatırıma çekmek için çalışma yürüttüklerini, Başbakanlığa bağlı olarak bir yatırım promosyon ajansı kurulmasını kararlaştırdıklarını, hazırlanan yasa tasarısının da imzaya açıldığını söyledi. Yıldırım, yatırımla ilgili tüm işlemlerin burada kısa sürede tamamlanacağını, böylece yatırımın önündeki bürokrasinin ortadan kaldırılacağını vurguladı.
Körfez'de çok iş var
Körfez ülkelerindeki sermayeyi Türkiye'ye çekme yönündeki çalışmalar hakkında bilgi veren Yıldırım, TAV'ın geçtiğimiz günlerde Doha Havalimanı terminalinin yapım ve işletme ihalesini 805 milyon dolar, ENKA'nın bir süre önce Umman'da 1.9 milyar dolarlık ihaleyi kazandığını anımsattı. Yıldırım, üç aşamalı bir proje olan Doha Havalimanı'nda toplam 5 milyar dolarlık yatırım yapılacağına dikkat çekti. TAV'ın kazandığı terminal inşaatının projenin birinci aşamasını oluşturduğunu, denizde dolgu yapılarak pist inşa etmeyi de kapsayan projenin diğer aşamalarında da Türk firmalarını görmek istediklerini ifade eden Yıldırım, sadece Katar'da önümüzdeki yıllarda 120 milyar dolarlık yatırım planlandığını, bunun 60 milyar dolarlık bölümünün yol, havaalanı, liman gibi altyapı projelerine ayrıldığını ifade etti. Yıldırım, "Türk firmaları açısından çok büyük fırsatlar var, en iyi şekilde değerlendirmemiz lazım" diye konuştu. Türk Hava Yolları'nın körfez ülkelerinde yeni noktalara doğrudan uçuşlara başlamasının Türk işadamlarının bu ülkeye geliş gidişlerini artıracağını vurgulayan Bakan Yıldırım, böylece bu ülkelerdeki yatırımlardan daha fazla pay almalarının kolaylaşacağını sözlerine ekledi.