Havadaki sıkıntı anlaşmayla sonuçlandı

Hava-İş Sendikası, Türk Hava Yolları (THY) yönetimi ve sendika yetkilileriyle yapılan görüşmelerin ardından 'bir gün kendilerini uçuşa elverişli hissetmeme haklarını' kullanmayacaklarını açıkladı.

İSTANBUL - Hava-İş Sendikası, Türk Hava Yolları (THY) yönetimi ve sendika yetkilileriyle yapılan görüşmelerin ardından 'bir gün kendilerini uçuşa elverişli hissetmeme haklarını' kullanmayacaklarını açıkladı.
Sendikadan yapılan yazılı açıklamada, 16-18 Ağustos tarihlerinde gazetelere ilanlar verildiği hatırlatılarak, söz konusu ilanlarda, "Türk Hava Yolları uçucu ekiplerinin 17 Ağustos 2006 tarihinden sonraki herhangi bir gün, ihlallerin yüklediği hukuki sorumluluk ve yol açtığı yorgunluk dolayısıyla, uçuş emniyetini korumak yönünden bir gün kendilerini uçuşa elverişli hissetmeme haklarını kullanacakları" ifadelerinin yer aldığı belirtildi.
"Türk Hava Yolları yönetimi ve sendikamız yetkilileriyle dün yapılan görüşmede, sorunların temel yaklaşımlardan değil, uygulama eksikliklerinden kaynaklandığı, söz konusu uygulama eksikliklerinin de ortadan kaldırılacağının dün akşam personele yazılı olarak duyurulması üzerine ortadan kalkmıştır" denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
Uçuş güvenliği önemli
"Türk Hava Yolları'nda bu konuda, bu tarihten itibaren ilanımızla belirttiğimiz şekliyle uygulama söz konusu olmayacaktır. Uçucu ekiplerimizin bu konuda gösterdiği duyarlı tepki ve dayanışma, örnek bir tutum olarak kamuoyunda önemli yankı yaratmıştır. Türk Hava Yolları'nda çalışan uçucu ekiplerin bu konudaki duyarlılığına ve kamuoyu desteğine teşekkür ediyoruz."
Sendikadan yapılan açıklamada, sendikanın, 'uçuş güvenliği ve yorgunluk arasında bilimsel bir ilişki olduğunu, bu nedenle uçucu ekiplerin uçuş görev süre ve dinlenme sürelerine uluslararası standartlar ve bilimsel kriterler gözetilerek sınırlama getirilmesi talebinden hiçbir zaman vazgeçmeyeceği' belirtildi.