'Havale il içinden yapıldı'

TBMM Akaryakıt Kaçakçılığını Araştırma Komisyonu raporunda, Londra'dan kendi hesabına 663.3 bin YTL havale gönderdiği iddia edilen eski Devlet Bakanı Salih Yıldırım'ın avukatı Tahir Yahya İlhan, Londra'dan geldiği ileri sürülen paranın, il içi havale olduğunu belirtti.

ANKARA - TBMM Akaryakıt Kaçakçılığını Araştırma Komisyonu raporunda, Londra'dan kendi hesabına 663.3 bin YTL havale gönderdiği iddia edilen eski Devlet Bakanı Salih Yıldırım'ın avukatı Tahir Yahya İlhan, Londra'dan geldiği ileri sürülen paranın, il içi havale olduğunu belirtti.
Yazılı açıklama gönderen Tahir İlhan, Araştırma Komisyonu raporunun gerçekleri yansıtmadığını savundu. İlhan, eski Devlet Bakanı Salih Yıldırım'ın HSBC Bank Yıldız Şubesi'ndeki mevduat hesabına, açıldığı tarihten bugüne kadar Londra'dan herhangi bir havale yapılmadığını ifade etti. İlhan, HSBC Yıldız Şubesi'nin de kendilerine, "Nezdimizde bulunan 841-1006990-770 numaralı hesabınıza açılış tarihinden bugüne kadar Londra'dan herhangi bir para transferi yapılmamıştır. İşbu yazı 7 Temmuz 2005 tarihinde yaptığınız yazılı talep üzerine verilmiştir" şeklinde yazı verdiğini bildirdi.
'Komisyon dikkatli olmalı'
"Komisyon araştırmasını daha dikkatli yapmış olsaydı basit bir il içi havalenin söz konusu olduğunu ve asla ne Londra'dan ne de başka bir yurtdışı hesaptan havale yapılmamış olduğunu açıklıkla saptayabilecekti" diyen İlhan, şöyle devam etti:
"TBMM Araştırma Komisyonu gerekli özeni göstermemiş ve yüzeysel bir incelemeyle, müvekkilimin yurtdışındaki bir hesabından kendi hesabına havale yapılmış gibi göstermek suretiyle fahiş bir hataya düşmüştür. Oysa, müvekkilimin Ankara'da bulunan bir bankanın bir şubesinden, yine Ankara'da bulunan diğer bir bankanın hesabına para aktarması yapılmış, diğer bir anlatımla, bir bankadaki hesabı kapatılarak, bir başka bankaya aktarılmıştır. Yıldırım'ın anılan hesabına ne Londra'dan, ne de başka bir yurtdışı hesaptan, ne kendi hesabından ne başkasına ait mevduat hesabından herhangi bir para transferi kesinlikle söz konusu olmamıştır."
'Daha önce de incelendi'
Avukat Tahir Yahya İlhan, müvekkili Salih Yıldırım'ın, komisyon raporunda sözü edilen araştırma konusuyla uzaktan yakından hiçbir ilgisi olmadığını, daha önce hakkındaki benzer iddialarla ilgili resmi mercilerce inceleme ve soruşturmalar yapıldığını, ancak en ufak bir yasaya aykırılığa rastlanmadığını bildirdi.