Havalimanı TAV'a teslim

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı özelleştirmesinin hiçbir spekülasyona meydan vermeyecek şekilde gerçekleştirildiğini belirterek...

İSTANBUL - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı özelleştirmesinin hiçbir spekülasyona meydan vermeyecek şekilde gerçekleştirildiğini belirterek, "Hem kamunun menfaati azami ölçüde korunmuştur, hem de işletmenin herhangi bir zaafa uğramasının önü alınmıştır" dedi. Atatürk Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali Katlı Otoparkı ve Genel Havacılık Terminali, törenle 15,5 yıllığına TAV'a (Tepe Akfen Ventures) devredildi. Bakan Yıldırım, TAV yöneticilerine havalimanının sembolik anahtarını teslim etti.
Yıldırım, devir teslim törenindeki konuşmasında, iç hatlarda THY'nin yanı sıra diğer şirketlerin de uçuşlara başlamasıyla havacılıkta bir dönüm noktası yaşandığını, bir yılda iç hatlarda yolcu sayısında yüzde 60, dış hatlarda yüzde 20 civarında artış sağlandığını söyledi.
TAV Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ise 15,5 yıl boyunca Atatürk Havalimanı'nı en iyi şekilde işleteceklerini belirterek, "İç ve dış hat terminallerine 70 milyon dolarlık yatırım yapacağız" dedi.