Havalimanları özel sektöre kiralanacak

Hükümet, havaalanlarının da özelleştirilmesinin yolunu açtı. Havaalanları, işletme hakkı devri yoluyla özelleştirilebilecek. Konuyla ilgili düzenleme, TBMM Genel Kurulu'nda torba yasa olarak adlandırılan yasa tasarısındaki değişiklikle gerçekleştirildi.

ANKARA - Hükümet, havaalanlarının da özelleştirilmesinin yolunu açtı. Havaalanları, işletme hakkı devri yoluyla özelleştirilebilecek. Konuyla ilgili düzenleme, TBMM Genel Kurulu'nda torba yasa olarak adlandırılan yasa tasarısındaki değişiklikle gerçekleştirildi. Tasarının görüşmesinde sadece 'atıl' durumdaki havaalanları ile yap-işlet-devret yöntemiyle işletilmekte olan havaalanlarının, YİD süresinin bitiminde ihaleyle kiralanarak işletmesinin üçüncü şahıslara yaptırılacağına dair hüküm değiştirildi.
Tasarıdaki 'atıl' kelimesi çıkarılarak, tüm havaalanlarının işletmesinin, ihale yoluyla kiralamak suretiyle üçüncü şahıslar eliyle işletilebilmesine olanak sağlandı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi, hizmetin bütünlüğü yönünden gerek gördüğü diğer tesislerin işletmesini de yap-işlet-devret şirketlerine kiralama yoluyla devredebilecek.
'Tahkimle ilgisi yok'
Görüşmeler sırasında söz alan Devlet Bakanı Ali Babacan, tasarının, TEKEL ve TCDD'nin borçlarıyla ilgili düzenlemenin tahkim anlamına geldiğine ilişkin iddiaları yanıtladı. Tahkimin, kamu kurumlarının birbirine olan borçlarının silinmesi anlamına geldiğini, kendilerinin yaptığının tahkimle uzaktan yakından ilgisi olmadığını savunan Babacan şöyle konuştu:
"Yapılan, kamu kurum ve kuruluşlarının birbirine olan borçlarının mahsup edilmesidir. Kesinlikle af yok, ama yeniden yapılandırma var."