HAVAŞ'ın yolcu taşıma hizmeti durduruldu

HAVAŞ'ın yolcu taşıma hizmeti durduruldu
HAVAŞ'ın yolcu taşıma hizmeti durduruldu
Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş (HAVAŞ), İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yolcu taşıma hizmetlerinin bugün saat 09.00 itibariyle durdurulduğunu açıkladı.

HAVAŞ'tan yapılan açıklamada, HAVAŞ'ın Türkiye 'nin saygın bir teşebbüsü ve en eski yer hizmetleri kuruluşu olarak yaklaşık 11 bin kişiye istihdam sağladığı belirtildi.
HAVAŞ'ın ülkenin ulusal ve uluslararası alanlarda temsilini başarıyla sürdürdüğü ifade edilen açıklamada, şirketin faaliyetleri kapsamında Türkiye'nin çeşitli şehirlerindeki pek çok havalimanı ile şehir merkezleri arasında birinci sınıf yolcu taşıma araçlarıyla 29 yıldan bu yana hizmet verdiği vurgulandı. HAVAŞ'ın, Türkiye'nin çok az yolcusu olan havalimanları da dahil, 17 şehrinde hiçbir fark gözetmeden bir anlamda kamu hizmeti niteliğinde çalıştığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi: 

“Bu hizmetimiz, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin aldığı bir kararla İstanbul'da durdurulmuştur. Bugün saat 09.00 itibariyle ara vermek zorunda olduğumuz hizmetlerimiz, vatandaşlarımızın olası mağduriyetlerinin önüne geçebilmek amacıyla ve iyi niyetli bir girişimin uzantısı olarak; konu ile ilgili olarak kamuoyuna bir açıklama yapılması zarureti hasıl olmuştur. HAVAŞ olarak, ilgili tüm hukuki ve ticari kurallara uygun şekilde ve ilgili özelleştirme işlemlerinden doğan haklar çerçevesinde yürütmekte olduğumuz, ancak geçici bir süreliğine durdurmak zorunda kaldığımız ve yürütülmesinde yüksek kamu menfaati bulunduğuna inandığımız hizmetlerimizi yeniden ve ivedilikle vatandaşlarımıza sunabilmek amacıyla gerekli her türlü yasal ve hukuki yola başvuracağımızı belirtir; bu kapsamda söz konusu hizmetlerimizi yeniden ve ivedilikle vatandaşlarımıza sunmaya başlamayı ümit ettiğimizi kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.” 

HAVATAŞ Yönetim Kurulu üyesi Emir Günaydın ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, İETT Genel Müdürlüğünün açtığı ihaleyi kazandıklarını belirterek, “Günaydın Tur-Çimentur ortaklığı olarak ihaleye girdik ve 10 yıllığına kazandık. İhale 2010 yılının Ekim ayında yapıldı ve biz de 2011'in Temmuz ayından itibaren HAVATAŞ olarak çalışıyoruz. Mahkeme kararı olmasına ve ilgili yerlere tebligat yapılmasına rağmen karşı taraf hizmetlerini durdurmadı. Zaten başlangıçta belediyeye 3 milyon lira kira verdik. Karşı taraf yolcu taşımaya devam ettiği için 10 milyon lira zararımız söz konusu. Biz de konuyla ilgili mahkemeye zarar, ziyan talebinde bulunduk” diye konuştu. (AA)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/107560010756003

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bize ne - Karşı taraf

  Herkesin zararını biz mi düşüneceğiz? Yönetici olan sizsiniz zarar ettirmeyin arkadaş şirketi. Ben yine İETT'yi kullanırım. Daha ucuz, sizde ucuza götürün. Banane kaç kişi istihdam ediyorsunuz bilmem kaç yerde hizmet veriyorsunuz. Benim babamın hayrına yapmıyorsunuz değilmi? İETT daha ucuz dolayısıyla onu seçerim.

  Yandaş Yeşil Sermaye: Yürü ya kulum... - nedesemboş

  Havataş kimin? Daha araştırmadan tahmin etmiştim islami sermayedir diye.. Sonra bir baktım : Ah AKP ahh bir kez beni yanılt, dürüst ol ve beni şaşırt!

  Tekelcilik Arzusu. - Clear

  Ben sadece geçmişte izmir'deki HAVAŞ rezilliklerinden bahsedeceğim.Rakipsizlerken,nasılsa piyasa hegomanyaları altında diye;havaalanından saatinde kalkmadıklarını o kadar çok bilirimki;efendim mazota zam gelmişmiş,araba tam dolmadan kalkarlarsa zarara girerlermiş,onun için diğer uçakların da inişini bekleyeceklermiş.İstanbul'dan bir saatte gelirsin,İzmir havaalanında 2 saat beklersin,1 saat de yol sürer;uçakla gelmek 1 saat ama Havaş sayesinde şehir içi zaman kaybı 3 saat...İnsanlar delirecek gibi oluyordu, zira tek seçenek taksiydi ve uçak parasına yakın tutuyordu.Dahası da var:6 ayda bir,en az %50 zam yapalardı,herkes şaşkına dönerdi,mazota bu kadar zam ne zaman geldi diye sorulduğunda ise yanıt klasikti "efendim bize verilen talimat böye",yani kabahat başkasında,ama o başkası ortada yok,yani muhatap yok.Ama çok ilginç bir şey oldu:ne zaman belediye, otobüs kaldırmaya başladı,bir de üstüne metro çalışmaya başladı,talimatlar duruverdi; mazota zam durmadı ama biletlere zamlar duruverdi; arabalar tam dolmadı ama saatlerce diğer uçakların inişi beklenmedi.Sakın olaki yadsımaya kalkışmayın.Bunların hepsi gerçek ve nerdeyse tüm İzmir'liler de bu gerçekleri biliyor,hatta öfkeyle anıyor.Siz bu palavralarınızı kamuoyuna değil benim külahıma anlatın.Üstelik kamuoyuna saygı falan duyduğunuzu söylemeniz de bana göre son palavranız.Saygı falan duyduğunuza asla inanmıyorum,zira bunun en ufak belirtisini göstermiyorsunuz.Sadece kaybettiğiniz piyasaya saygı ve özlem duyuyorsunuz.Hey gidi günler dercesine, tekelcilik arzunuzu tazelemek istiyorsunuz.Tavrınız "Tamamen duygusal" yani...