Havayolu şirketleri bilet fiyatlarını uçurmak için bayramı bekledi

Bayram öncesi 25 YTL'den başlayan fiyatlarla yolcu taşıyan havayolu şirketleri, yılbaşı ve bayramın birleşmesiyle bilet talebinin zirveye çıkması üzerine fiyatları da yukarı çekti ve üst rakam 193 YTL'ye kadar ulaştı.
Haber: ADİL KÜÇÜK / Arşivi

İSTANBUL - Bayram öncesi 25 YTL'den başlayan fiyatlarla yolcu taşıyan havayolu şirketleri, yılbaşı ve bayramın birleşmesiyle bilet talebinin zirveye çıkması üzerine fiyatları da yukarı çekti ve üst rakam 193 YTL'ye kadar ulaştı. Havayolu şirketleri kendilerine rakip olmadan önce, yolcu talebinin yoğun olduğu dönemlerde aynı taktiği izleyen ve bilet fiyatında sınır tanımayan otobüs firmaları ise bu bayramda fiyatlarını yükseltmeyerek yolcuyla barışmak için bir adım attı.


Büyütmek için tıklayınız
Normal dönemlerde Samsun-İstanbul arası bilet fiyatlarını 63 YTL'den açıp 143 YTL'den son biletleri satan Onur Havayolları, bayram nedeniyle açılış fiyatını 143 YTL'ye, son biletleri ise 183 YTL'ye satıyor. Bu fiyatın üzerine 10 YTL'lik yakıt harcı da eklendiğinde fiyat 193 YTL'ye çıkıyor.
Tatilden sonra düşecek
Aynı durum diğer havayolu şirketlerinde de yaşanıyor. Türk Hava Yolları, normal günlerde 69-159 YTL arasında sattığı biletleri bu bayramda 193 YTL'ye kadar yükseltti. Tatilin başladığı cuma akşamı ortalama mesafe
olan İstanbul-Samsun hattının biletleri THY'de 93 YTL'den açıldı, 183 YTL'ye ulaştı. THY'nin daha önce yine 69 YTL'ye açtığı İstanbul-Diyarbakır biletleri ise dün 93 YTL'den açıldı ve 183 YTL'ye kadar çıktı. Bu fiyata ortalama 20 YTL akaryakıt harcı ve vergi eklendiğinde bilet için ödenecek para 203 YTL'yi buluyor.
Pegasus ve Atlasjet de bayram kervanına ayak uydurmuş görünüyor. Erken bilet alınması durumunda 25 YTL'ye bilet satan ve havayolu şirketleri arasında rekabetin yoğunlaşmasına yardımcı olan Pegasus Hava Yolları, dün İstanbul'dan Malatya'ya 137+10 YTL'ye uçtu. Pegasus'un dünkü Trabzon uçuş fiyatı ise 155+10 YTL oldu. Yoğunluğun yaşanmadığı günlerde Trabzon bilet fiyatlarını 49 YTL'den açıp 139 YTL'den son biletleri satan Atlasjet de tatilin başladığı cumartesi günü Trabzon seferlerini yakıt harcı hariç 69 YTL'den başlatıp 169 YTL'ye kadar çıkardı.
Tatilin başlangıcında fiyatları yükselten havayolu şirketleri, seyahatin azaldığı tatil ortasında ise yine birkaç günlüğüne eski tarifelerine döndü. Ancak tatil dönüşünde ise seferlerin bilet fiyatları hem taban, hem de tavanda zirve yaptı. Tatilin tamamen sona ereceği dönemde ise uçuşlar tekrar rekabetin yaşandığı dönemdeki fiyatlara dönüyor.
Otobüsçünün eli titredi
Özel havayolu şirketlerinin çalışmadığı ve sadece THY'nin sefer yaptığı dönemlerde bugünkü yoğun rekabeti aklından bile geçirmeyen otobüs şirketleriyse, bu bayramda 'dürüst satıcı' kimliğiyle karşımıza çıkıyor. Beş yıl öncesine kadar otobüslerin arkasına 'Tek rakibim THY' diye yazarken sadece 'hız'ı düşünen ve bir gün havayolu şirketlerinin kendilerinin en büyük rakibi olacağını aklından geçirmeyen otobüs şirketleri belki de ilk kez bayramı fırsat olarak kullanmadı.
Önceki bayramlarda normal seferleri dolduktan sonra eski otobüslerle ek seferler yapan ve buna rağmen bilet fiyatlarını katlayan otobüs firmaları bu bayram normal günlerde uyguladıkları fiyattan bilet sattı. Örneğin İstanbul-Antalya ve Samsun-İstanbul arası biletler bayram öncesindeki gibi yine 45 YTL'ye satıldı. Tüm seferlerin dolduğu otobüs şirketlerinde dün ve önceki gün bilet arayanlar gidecekleri kentlere bilet bulamadılar.