Havlucu Özdilek perakendeye hız verdi

Ürün portföyüne havludan sonra ev tekstilini de katan Özdilek Grubu, önümüzdeki dönemde perakende ve turizm sektöründe büyümeyi hedefliyor.

İSTANBUL - Ürün portföyüne havludan sonra ev tekstilini de katan Özdilek Grubu, önümüzdeki dönemde perakende ve turizm sektöründe büyümeyi hedefliyor. Şu anda dört alışveriş merkezi ve bir oteli bulunan kuruluş, beş yıl içerisinde alışveriş merkezi sayısını yediye çıkarmayı ve İstanbul Levent'te beş yıldızlı bir otel daha faaliyete geçirmeyi planlıyor.
1971 yılında iki adet dokuma tezgâhı, beş personel ve yıllık 10 ton havlu üretim kapasitesiyle Bursa'dan yola çıktıklarını söyleyen Özdilek Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek, "Bugün yıllık 10 bin ton havlu üretim kapasitesine ve 4 bin 500 çalışana sahibiz. Özdilek Alışveriş Merkezleri ve Tekstil Sanayi olarak ciromuz 275 milyon 910 bin YTL. İnegöl Organize Sanayi Bölgesi'nde şubat ayında faaliyete geçen boya baskı tesisimizde yıllık 18 milyon metre nevresim, yastık kılıfı, çarşaf, uyku seti ve pike üretiyoruz.
Yeni yatırımımız sayesinde 450 kişiyi yeni işe aldık. Tesis bize 25 milyon dolara mal oldu" dedi. Havlu pazarında yakaladıkları başarıyı yeni girdikleri ev tekstil sektöründe de sürdürmeyi istediklerini belirten Hüseyin Özdilek, "Havluda yüzde 25'lik pazar payına sahibiz. Ev tekstilinde de birkaç yıl içerisinde yüzde 25'lik paya ulaşmayı hedefliyoruz. Ev tekstilinde yıl sonu ciro hedefimizse 35 milyon YTL" diye konuştu. Özdilek markasının yeni yüzü olarak manken Demet Kutluay'la anlaşan kuruluş, ürünlerini de "Türkiye'nin nevresim takımı' sloganıyla pazarlıyor.
Hüseyin Özdilek bu durumu "Yüzde 100 Türk sermayesi olduğumuzu vurgulamak istedik" diye açıkladı. Ev tekstilinde yeni üretime başlamış olmalarına rağmen ihracat da gerçekleştirdiklerini ifade etti.
Alman takımına nevresim
Özdilek, dünya kupası için Alman Milli Takımı'na için 30 bin nevresim ürettiklerini anlattı. Özdilek Grubu tekstilin dışında perakende ve turizm sektöründe de faaliyet gösteriyor.
Özdilek, "Bursa, Afyon, Kocaeli ve İzmir'de dört tane alışveriş merkezimiz var. Ayrıca Kaplıkaya, Ataevler ve İnegöl'de hipermarketlerimiz bulunuyor. Ayrıca Özdilek ürünlerinin satıldığı mağazalarımız da var. İzmir'de beş yıldızlı Crowne Plaza Oteli'ni açtık" diye konuştu.Levent'te beş yıldızlı otel
Turizm ve perakende sektörlerindeki yatırımlarının süreceğini belirten Özdilek Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek şunları söyledi:
"Gemlik'te 20 bin metrekare açık, 8 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösterecek bir hipermareket inşa ediyoruz. Levent'te bulunan arazimiz üzerinde alışveriş merkezi, rezidans ve beş yıldızlı otel yapmak için çalışmalar yapıyoruz. Burada 100 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Ancak burası henüz proje halinde. Beş yıl içerisinde üç alışveriş merkezi daha açmayı planlıyoruz. Ayrıca hipermarketlerimizde etini ve sütünü satacağımız hayvanları da biz yetiştireceğiz. O nedenle Özdilek olarak hayvancılık sektöründe girmeyi hedefliyoruz."