Hayali ihracatın mucidi vefat etti

Hayali ihracatın mucidi vefat etti
Hayali ihracatın mucidi vefat etti
Eski cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yeğeni Yahya Demirel hayatını kaybetti.

Radikal.com.tr - 1980’li yıllarda hayali ihracat davalarıyla kamuoyunun gündeminde çokça yer tutan Yahya Kemal Demirel, bir süredir tedavi gördüğü Ankara ’daki hastanede hayatını kaybetti. Güven Hastanesi Başhekimi Tevfik Küçükbaş, 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in yeğeni 62 yaşındaki Yahya Kemal Demirel’in hayatını kaybettiğini bildirdi. Küçükbaş, yeğen Yahya Kemal Demirel’in, karaciğer yetmezliği nedeniyle hastanelerinde tedavi gördüğünü ve saat 16.15 itibarıyla yaşamını yitirdiğini bildirdi. Yahya Kemal Demirel, Süleyman Demirel’in erkek kardeşi Hacı Ali Demirel’in oğluydu.

Demirel'in babası Hacı Ali Demirel, yakınları ve Demokrat Türkiye Partisi'nin eski genel başkanlarından Mehmet Ali Bayar hastaneden ayrıldı. Yahya Kemal Demirel'in cenazesinin, yarın hastaneden alınacağı ve memleketi Isparta'ya götürüleceği bildirildi.
Demirel'in cenazesi, 10 Kasım Cumartesi günü memleketi İslamköy'de toprağa verilecek.


'YEĞEN VAKASI' ÇIKMIŞTI

Yahya Demirel ismi ilk olarak ‘hayali ihracat’ la birlikte duyuldu. Kamuoyunda ‘yeğen vakası’ olarak bilinen olay 1970’lerin sonunda yaşanmıştı. 1970’li yıllarda mobilya ihracatı yapanlara yüzde 75 vergi iadesi veriliyordu. Yahya Demirel’in ‘ceviz yatak odası’ diye ihraç ettiği ürünlerin daha sonra sunta parçaları olduğu ortaya çıktı. Amcası Demirel’i sıkıntıya sokan Yahya Demirel hayali ihracattan cezaevine girdi. Ticarete ara vermeyen yeğen Demirel, daha sonra Kıbrıs’ta banka kurdu. 90’lı yıllarda Kıbrıs Yatırım Bankası adıyla KKTC’de kurduğu bankanın hayali olduğu ve böyle bir bankanın izine rastlanmadığı ortaya çıktı. Demirel’in hayali banka ile devleti dolandırdığı saptandı. Teftiş Kurulu, Everest adlı bankaya açılan 2 milyon dolarlık depo hesabının kapatılmadığını ve teminat olarak gösterilen iki adet 10 milyon dolarlık senedin karşılıksız çıktığını tespit etti.

bigPara.com