Hayat, FB'li yöneticinin

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Uzan Grubu'na ait Ses ve Hayat dergileri marka ve yayın hakkı ile Hayat Yayınları Arşivi'nin satışı için dün ihale yaptı.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Uzan Grubu'na ait Ses ve Hayat dergileri marka ve yayın hakkı ile Hayat Yayınları Arşivi'nin satışı için dün ihale yaptı.
İhalede Ses Dergisi'ne Hürmedya 37 bin dolar teklif ederken, Hayat Dergisi ve Hayat Resimli Roman'ı ise 110 bin dolara Akademi Grubu'nun sahibi Mehmet Karasu aldı. Hayat Yayınları Arşivi ise 159 bin dolar muhammen bedelle satışa sunuldu, ancak alıcı çıkmadığı için ihale perşembe gününe kaldı. Hayat Resimli Roman ve Hayat Dergisi yayın hakkını alan Mehmet Karasu, "İhaleyi aldığım için çok sevinçliyim. Hayat dergisi çocukluğumuzda severek okuduğumuz kaliteli bir dergidir. Bu dergiyi en kısa zamanda tekrar çıkarıp, yeni nesille tanıştıracağız" dedi.
Girişimciliğe küçük yaşta karpuz satarak başlayan ve ilk şirketini 19 yaşında kuran Fenerbahçe yöneticisi Mehmet Karasu'ya ait Akademi Grubu, dış ticaret, matbaacılık, telekomünikasyon, yazılım, reklam, internet servisi, inşaat, uluslararası kurye ve yayıncılık alanlarında faaliyet gösteriyor. Akademi'nin Londra, Paris, New York gibi kentlerde şubeleri var.
Ünlü fotoğraf kadrosu
Birçok sanatçının Yeşilçam'a ve sahnelere adım atarak ünlü olmasını sağlayan Ses Dergisi'nde, sanat, sinema, moda ve müzik dünyasından haberler yer alıyordu. Dergi aynı zamanda, Ressam Fikret Mualla'nın çizim yaptığı, Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun düzenli yazı yazdığı bir yayındı. Hayat Dergisi, Life Dergisi'ni örnek alarak haber, aktüalite, magazin konularını işleyen bir dergi olarak 1954'te yayın hayatına başlamıştı. Dünyadan ve Türkiye'den olaylarla ilgili haberler yer alan Hayat'ın fotoğraf kadrosunda Ara Güler, Ozan Sağdıç, Sami ve Şemsi Güner ile Fikret Otyam bulunuyordu.