Hayat Kimya, yeni ürünleriyle Rusya pazarında büyüyecek

Hayat Kimya, yeni ürünleriyle Rusya pazarında büyüyecek
Hayat Kimya, yeni ürünleriyle Rusya pazarında büyüyecek

Profesör İdil, Hayat Kimya?nın Rusya?ya olan ihracatının bu yıl 20 milyon dolar olacağını belirtti.

Hayat Kimya, Rusya pazarında çocuk bezi ve hijyenik ped ürünleriyle büyüyerek ihracatını artıracak. Hayat, Rusya'da yatırım olanaklarını değerlendiriyor

İSTANBUL- Türkiye’de temizlik sektörünün önde gelen şirketlerinden Hayat Kimya, Rusya pazarında hedef büyüttü. Hayat Kimya, İran’da 100 milyon dolarlık yatırım kararını almasının ardından 20 yıl önce girdiği Rusya pazarında da yeniden yapılanma kararı aldı.
Rusya’da 140 distribütörle yeni bir pazarlama ağı kuran Hayat Kimya, burada çocuk bezi ve hijyenik kadın bağı markaları olan Molfix, Molped ürünlerini satacak.
Rusya’dan gelen distribütör ve bayilerin biraraya getirildiği toplantı da konuşan Hayat Kimya Genel Koordinatörü Orhan İdil, 2009 yılı sonu itibariyla Rusya ’ya yaptıkları ihracatın 20 milyon dolar olacağını belirtti.
Orhan İdil, 2010 yılında Rusya ihracatının 30 milyon dolara, 2014 yılında ise 50 milyon dolara ulaşmasını hedeflediklerini söyledi. Hayat Kimya Genel Koordinatörü Orhan İdil şöyle konuştu: “Rusya büyük ve çok önemli bir pazar ve biz de bu pazara distribütörler aracılığı ile girme kararını kaldık. Rus pazarına çocuk bezi ve hijyenik ped pazarına girdik. Rusya’da pazarlama faaliyetlerine başladık. Pazarlama yatırımının ardından Rusya’da üretime yönelik de yatırım olanaklarını değerlendirme aşamasındayız.” 

Hedef yüzde 10’a ulaşmak
İdil, Rusya’nın hijyenik ped pazarında yüzde 50 büyüme potansiyeli olduğunu, bebek bezi pazarında ise yüzde 25-30’luk bir büyüme potansiyeli görerek bu alana yatırım yapma kararı aldıklarını sözlerine ekledi. Orhan İdil, “Hedefimiz Rusya’da hijyenik ürünler pazarında 2009 yılında yüzde 5’ine ulaşmak. Gelecek yıl yüzde 8, 2011 yılında ise yüzde 10’luk pazar payına sahip olmak istiyoruz” diye konuştu. 2-3 yıl içinde yutiçi ve yurtdışında toplam 300 milyon dolar yatırım planladıklarını belirten İdil, Mısır, Rusya ve Afrika ülkelerinde yatırım planladıklarını incelediklerini belirtti.
Orhan İdil, Hayat Holding ’in cirosunun ise  1.5 milyar dolara ulaştığını söyledi.(Radikal)