Hayat Kimya'dan 'temizliğe' çeyrek milyar dolar

Hayat Kimya'dan 'temizliğe' çeyrek milyar dolar
Hayat Kimya'dan 'temizliğe' çeyrek milyar dolar

Hayat Kimya?dan Lütfi Aydın, Aysel Aydın ve Orhan İdil (soldan sağa) yatırımları anlattı.

Çocuk bezi ve temizlik kağıdında Papia, Familia, Molped, Molfix ve Bingo ile faaliyet gösteren Hayat Kimya, 2011'e kadar 250 milyon dolarlık yatırım yapacak
Haber: MURAT ÖĞÜTÇEN / Arşivi

KOCAELİ - Papia, Familia, Molped, Molfix, Bingo markalarının üreticisi Hayat Kimya, 2011 yılına kadar çocuk bezi ve temizlik kâğıdına toplam 250 milyon dolarlık yatırım yapmaya hazırlanıyor. Temizlik kâğıdı üretiminde kapasitesini katlayacak olan firma, İran’da kuracağı yeni tesisle de, Ortadoğu ve Balkanların en büyük temizlik kâğıdı üreticilerinden biri olmayı hedefliyor. Hayat Kimya Genel Koordinatörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan İdil, Kocaeli’nde gerçekleştireceği 100 milyon dolarlık yeni ana makine yatırımıyla üretim kapasitesini 65 bin tondan 130 bin tona çıkaracaklarını söyledi.
Bu yatırımla temizlik kâğıdı pazarında yüzde 33’lük bir pazar payına ulaşacaklarını kaydeden İdil, “Krizde yatırımlarımıza devam ederek sektördeki iddiamızı güçlendiriyoruz. Türkiye’deki 100 milyon dolarlık yeni yatırımımızla, en büyük temizlik kağıdı üretim üssü olacağız” dedi. İdil, 2010 yılı son çeyreğinde üretime geçmesi planlanan tesis için dünyanın en büyük temizlik kâğıdı makine üreticisi olan İsveç firması Metso Paper ile anlaşma imzaladıklarını da ifade etti.

500 yeni istihdam
Hayat Kimya Fabrika Direktörü Lütfi Aydın ise, yeni yatırımla 500 kişiye daha istihdam imkânı sağlanarak toplam temizlik kâğıdı tesislerindeki çalışan sayısının 1100 kişiye ulaşacağını kaydetti.
Hayat Kimya Temizlik Kâğıtları Pazarlama Müdürü Aysel Aydın da, Türkiye’de kişi başı temizlik kâğıdı tüketiminin yılda 2.5 kilogram olduğunu belirten Aydın, Avrupa ortalamasının 12 kilogramla Türkiye’nin beş katı tüketim gerçekleştiğine dikkati çekti. Türkiye’de hanelerin yalnızca yüzde 30’unun tuvalet kâğıdı kullandığını belirten Aydın, “Pazarın büyüme potansiyeli yüksek ve yıllık büyüme yüzde 12-15 arasında” dedi. 

İran’da 150 milyon dolara tesis kuracak
Cezayir, Bulgaristan, Romanya, Bosna Hersek’te üretim tesisleri bulunan Hayat Kimya, şimdi de İran pazarına girmeye hazırlanıyor. Hayat Kimya Genel Koordinatörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan İdil, İran’da da temizlik kağıdı, çocuk bezi ve hijyenik ped tesisi kurmak için toplam 150 milyon dolarlık bir yatırım yapacaklarını belirterek, şunları söyledi:
“İran’da yaptığımız araştırma gösterdi, tuvalet kâğıdı tüketimi oldukça düşük. Ülkede 65 bin ton temizlik kâğıdı tüketilirken, üretim 35 bin ton. Dolayısıyla geriye kalan miktarı ithal ediliyor. Bu açığı görerek ülkeye böyle bir tesis kurmaya karar verdik. Aynı zamanda bu tesisten Türk cumhuriyetlerine ihracat yapacağız. Öte yandan İran’daki düşük enerji maliyetlerinden rakiplerimize karşı avantaj sağlayacağız.” Orhan İdil, İran’ın Zencan eyaletine bağlı Abhar bölgesinde faaliyet gösterecek tesisi 2011 yılında tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti.