'Hayat sigortası omurgamız'

Bireysel emeklilik sisteminin (BES) pazarlanmaya başlanmasından bu yana hayat sigortası satışlarındaki gerilemeyle ilgili olarak açıklama yapan Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mustafa Su, "Bizim omurgamız hayat sigortalarıdır.

Bireysel emeklilik sisteminin (BES) pazarlanmaya başlanmasından bu yana hayat sigortası satışlarındaki gerilemeyle ilgili olarak açıklama yapan Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mustafa Su, "Bizim omurgamız hayat sigortalarıdır. Bugüne kadar 130 trilyonluk BES fonu topladık ama hayat fonlarımız bunun 10 katı düzeyinde. Yani, 'hayat' bizim açımızdan devam ediyor" şeklinde konuştu.
Geleceğe yatırım yapan her müşterinin ihtiyacının farklı olduğunu söyleyen Mustafa Su, orta vadeli yatırım düşünenlerin hayat sigortasını tercih etmeleri gerektiğini vurguladı ve sözlerine şöyle devam etti: " "Hayat sigortası can simidi gibidir, örneğin, 10 yıl sonra çocuğunuzu okutmak, iş kurmak ya da evlendirmek gibi bir planınız olabilir. Ya da kendinizle ilgili orta vadeli hayalleriniz vardır. O zaman iyi ürün, hayat sigortasıdır. Bireysel emeklilik ise nihai üründür; 'Ben emekli olunca rahat etmek istiyorum' diyenin ürünüdür. Bu iki ürün arasında önemli fark var. Müşterinin ne istediğini iyi anlayıp ona göre ürün sunmalıyız."
Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Su, her yatırımcının yaşı, bütçesi ve beklentileriyle ayrı bir olay olduğunu ve satış sürecinde, bütçesinden geleceğine ne kadar pay ayırabileceğinin incelendiğini açıkladı.
"Bizim yatırımcılara tavsiyemiz, 30'lu yaşlarda maaşın yüzde 10'unun yatırılması yönünde" diyen Su, yatırımcıların emeklilikten ne beklediklerinin ve sahip oldukları bütçenin tercihler açısından önemli olduğunun altını çizerek, katılımcılar için tek bir reçete vermenin mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.
İş Bankası güveni
Hayat ve emeklilik şirketi olarak geleceğe yönelik bir vaat sattıklarını söyleyen Mustafa Su, bu yüzden Anadolu Hayat Emeklilik'in bir İş Bankası kuruluşu olmasının büyük avantaj olduğunu ifade etti. Genel müdür Mustafa Su, "İş Bankası müşterileri de bizim en önemli hedef kitlemiz olduğu için tanıtım faaliyetlerimizde İş Bankası'na vurgu yapıyoruz" şeklinde konuştu. BES'in diğer yatırım fonlarına göre sahip olduğu avantajlardan da bahseden Mustafa Su, 2006 yılında birçok yatırım enstrümanına stopaj geleceğini, BES fonlarının bundan muaf olmasının ise büyük bir avantaj yaratacağını söyledi.
BES'te katkı payı ödenirken katılımcının aldığı vergi iadeleri dışında, sistemden çıkarken kesilecek stopaj için biriken meblağın yüzde 25'inin muaf tutulduğunu, kalanın ise yüzde 5'e tabi olduğunu, yani kesintinin yüzde 3.75 düzeyinde kaldığının altını çizen Su, "Bunlara ilaveten fon gelirlerinden stopaj kesintisi yapılmaması da çok önemli bir avantaj meydana getirecek" diye konuştu.MR'nin prim üretimi arttı
Milli Reasürans'ın 14 Kasım 2005 tarihinde yapılan olağanüstü hissedarlar toplantısı'nda ödenmiş sermaye miktarı 343 milyon YTL'ye yükseltildi. Yapılan açıklamada, 30 Eylül itibarıyla aktif büyüklüğü 943 milyon YTL'yi geçen Milli Reasürans'ın, dokuz aylık prim üretiminin bir önceki yıla göre yüzde 26 artışla 510 milyon YTL'ye ulaştığı kaydedildi.


İhlas Sigorta KOBİ'lere butik anlayışıyla hizmet veriyor
İhlas Sigorta 'Onuncu yılında on yeni ürün' sloganı altında KOBİ'leri de unutmadı. Türkiye ekonomisi için önemli bir yeri olan KOBİ'lerle (küçük ve orta büyüklükteki işletmeler) ilgili İhlas Sigorta olarak detaylı bir araştırma yaptıklarını aktaran genel müdür yardımcısı Hülya Püdün, bu araştırma sonuçları uyarınca üç yeni poliçeyi piyasaya sürdüklerini söyledi ve şöyle devam etti: "AB'ye göre yeni bir KOBİ politikasının oluşturulması ve uygulanması, KOBİ tanımının yapılması gerekiyor. Çünkü KOBİ'ler AB için çok büyük önem taşıyor."
Acil sağlık teminatı
İhlas Sigorta'nın KOBİ'leri mercek altına aldığını söyleyen Püdün, "Öncelikle Türkiye'de kaç KOBİ olduğunu, yüzde kaçının ihracat yaptığını, en çok ihracat yapılan ülkeleri, yatırım oranlarını, sermayelerini, sigortalılık oranlarını, aldıkları sigorta tiplerini öğrenerek ve AB kriterlerini de dikkate alarak 'mikro KOBİ paket–küçük KOBİ paket–büyük KOBİ paket' olmak üzere üç tip poliçe hazırladık. Tek poliçe ile hammadde, yarı mamul ve mamul olarak emtianın üretim aşamalarından daha sonra ulaşacağı noktaya kadar sigortalanacak ve ihracat söz konusu ise ürün sorumluluğu sigortası da bu poliçenin içine ilave edilebilecek."
Hülya Püdün, İhlas Sigorta'nın KOBİ paketlerinde çalışanlarla ilgili işveren sorumluluğunun yanı sıra 'acil sağlık teminatı' verildiğini de sözlerine ekledi.


Yergin: 2006 yılı daha iyi geçecek
Aksigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, var olan zorluklara rağmen önümüzdeki yılın 2005'ten daha iyi geçeceğine inandığını söyledi. "Önümüzdeki yıl için öncelikli dileklerimizin ilk sırasında sektördeki yasal düzenleme beklentisine son verilerek, AB normlarında çıkarılacak yasa ile denetim mekanizmasının daha sağlıklı çalıştırılarak, rekabetin kurallarının belirlendiği bir ortamda şirketlerin faaliyet göstermelerine olanak sağlanması var" diyen Yergin, enflasyon ve faiz oranlarının düştüğü, verimlik ve teknik kârlılığın giderek önem kazanacağı bir ortamda, şirketlerin fiyat odaklı rekabetten hizmet odaklı rekabete yöneleceklerini söyledi.
'Ferdi ürün satışı düşük'
Yergin, "Türkiye'de sigorta sektörünün prim üretiminin büyük bir kısmı sınai ve ticari risklerden gelmekte, ferdi ürün satışı ise oldukça düşük kalmaktadır. Önümüzdeki yıllarda bireysel ürünlerin satışına yönelik çalışmalara ağırlık verilecektir." Mortgage yasasının uygulamaya konulmasıyla birlikte sigorta sektörünün de bu sistemi destekleyici sigorta ürünlerini tüketicilerin kullanımına sunacağını ve bunun da prim üretimine ek bir ivme katacağını söyleyen Yergin, tarım sigortaları ile ilgili yeni yasal düzenlemenin prim üretimine katkısının önümüzdeki yıldan itibaren hissedileceğini ifade etti.
Sektöre heyecan gelecek
Aksigorta Genel Müdürü Yergin, açıklamasını şöyle tamamladı: "Genel sağlık sigortası ile gündeme gelen tamamlayıcı sağlık sigortası üzerine şirketlerin araştırma ve çalışmaları önümüzdeki dönemde de devam edecektir. Hazine'nin üzerinde çalıştığı sorumluk sigortalarının altyapısının hazır hale getirilebilmesi sektöre heyecan verecek diğer bir alan olarak gözüküyor. AB sürecinde sigorta sektörünü bekleyen gelişmeler üzerine tartışma ve toplantılar bu dönemde yoğun bir şekilde sürecektir."


Doktorlara Ray güvencesi
Sorumluluk sigortaları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gelişmeye devam ediyor. Ray Sigorta, 'Tıp doktorları mesleki sorumluluk sigorta poliçesi'ni doktorların hizmetine sundu. Bu poliçe ile Ray Sigorta, tıp doktorlarının mesleki faaliyetleri sırasında ihmal, kusur ve hataları sonucu hastasının ölmesi veya bedeni zarara uğraması nedeniyle karşılaşabilecekleri tazminat taleplerini poliçede yazılı teminat limitlerine kadar güvence altına alıyor.


Aviva'nın kalitesi belgelendi
Aviva Sigorta, TSE (Türk Standartları Enstitüsü) tarafından yapılan denetlemeler sonucu 'hayat dışı sigorta hizmetleri tasarımı ve sunumu konularında ISO 9001: 2000 ile uyumlu kalite yönetim sistemi kurduğu için ISO 9001 belgesi almaya hak kazandı. Aviva Sigorta Genel Müdürü Ertan Fırat, "Hizmet kalitemizi sürekli geliştirmek amacıyla yapmış olduğumuz çalışmalarda, ISO 9001:2000 şirketimiz için önemli bir adım oldu. Hedefimiz, sigortalı memnuniyetinde sektörde bir numara olmaktır" diye konuştu.