'Haysiyet katliamı var'

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, enerji operasyonu haberlerini eleştirerek, "Hazırlık soruşturması gizlidir. Ancak her türlü iddia gazetelerde yer alıyor.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, enerji operasyonu haberlerini eleştirerek, "Hazırlık soruşturması gizlidir. Ancak her türlü iddia gazetelerde yer alıyor. Haysiyet katilliği yapılıyor" dedi. Kızının soruşturmada gözaltına alınan işadamı İ.S.'nin yanında çalıştığı iddiaları Fırat'ı kızdırdı. İddialara yer veren medya kuruluşları hakkında yasal işlemleri yapacağını kaydeden Fırat, "Kızlarım sekreter olarak çalışmıyor. Hiç bir yerde çalışmıyor. Bu haysiyet katilliği değil de nedir? İddia diye de bir şey olamaz. Bunun tamiri nasıl olabilir?" diye konuştu.
Şirkete övgü
Soruşturmaya konu olan Fernas adlı şirketin altyapı, özellikle boru hatları konusunda Türkiye'nin beş firmasından birisi olduğunu vurgulayan Fırat, birinin sorguya alınmasının onun suçlu olduğu anlamına gelmediğini söyledi. Kendisinin de hukukçu olduğunu anımsatan Fırat, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Yargının sonucunu beklemek lazım. Ya mahkeme bu kişileri serbest bırakırsa ne olacak. Bu insanların zararlarını kim ödeyecek. Bu öyle parayla ödenecek şey değil. Hazırlık tahkikatı gizli olur. Ancak türlü iddia ve bilgi basında yer alıyor. Anlamıyorum?"
Fırat, AKP Genel Sekreteri İdris Naim Şahin'in, dolaylı olarak telefon dinlemesine takılmasıyla ilgili iddialarını değerlendirirken, "Ben de bir siyasi partinin yöneticisiyim. Çok kişiyle telefonda konuşuyoruz. Bazen konuştuğumuz kişileri tanımıyoruz bile. Cep telefonlarımızı bulup bizi arayanlar da oluyor" diye konuştu. AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik de, yolsuzlukların üzerine sonuna kadar gitmekte kararlı olduklarını vurguladı.