Hayvan timleri görev başında

Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Trakya ’yı şap hastalığından korumak için Anadolu ’dan hayvan geçişine getirdiği yasağın tam olarak uygulanması için özel güvenlik timleri kurdu. Özellikle İstanbul ’da boğazda konumlanan timler hayvan geçişi olmaması için 24 saat nöbet tutuyor.
Tarım Bakanlığı bir süre önce Trakya bölgesinin şap hastalığından ari olma durumunu sıkıntıya sokmamak için bu yıl Anadolu’dan Trakya’ya hiçbir şekilde hayvan geçişine izin verilmeyeceğini duyurdu. Kurban Bayramı nedeniyle bölgede sıkıntı yaşanmaması için de ithalat yolu açıldı. Karar sonrası tüm illerde de bilgilendirme toplantıları ve tebligatlar başladı. Ancak bazı illerde bu yasak muhtarların tepkisini çekti. “Ben hayvanlarımı istediğim yere götürürüm, bundan kime ne” diyen muhtarlara karşı bakanlık çözümü özel güvenlik timlerinde buldu. 

Ekipler 24 saat nöbet tutuyor
Daimi ve gezici ekiplerden oluşan timler, 24 saat nöbet tutuyor ve Trakya’ya hayvan nakli olup olmadığını kontrol ediyor. Yetkililer bu iş için özel olarak ihaleye çıkılmadığını, bakanlığın kendi personelinden oluşturulan timler yoluyla bu denetimleri gerçekleştirdiklerini belirtiyor.
Denetimler özellikle İstanbul’un Anadolu yakasından Avrupa’ya geçişi sağlayan köprülerde yoğunlaşıyor. Bu iş için sadece İstanbul bölgesinde toplam 18 kişi görev yapıyor. İstanbul’un Anadolu yakası yasak kapsamında değil. Sadece Trakya bölgesu şap hastalığından ari bulunurken, zamanla ari bölge kapsamındaki illerin alanının genişletilmesi ve bu illerde de hayvan hareketlerinin kontrol altına alınması planlanıyor.


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  İstanbul

  ,

  Anadolu

  ,

  Trakya