Hazar'dan ilk petrol geldi

Bakü-Ceyhan'da pompalanan petrol Türkiye'ye geldi. Petrol, 1776 kilometrelik hattın Ceyhan çıkışına üç ayda ulaşacak.

ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye ve Rusya'nın Samsun-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı projesi konusunda fizibilite çalışması yapma konusunda uzlaştıklarını açıkladı. "Bu konu birkaç ay içinde açıklığa kavuşacak" diyen Güler, projeye başka ülkelerden de ilgi duyduklarını belirtenler olduğunu ifade etti. Enerji Bakanı Hilmi Güler, dün BOTAŞ'a iş yapan müteahhitlerin sorunlarını dinledi.
'Hattın içinin dolması önemli'
Toplantının açılışında konuşan Güler, gazetecilerin soruları üzerine önceki gün Samsun'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında gerçekleşen üçlü enerji zirvesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Güler, Türkiye ve Rusya'nın birkaç ay içinde Samsun-Ceyhan projesiyle ilgili ayrı ayrı fizibilite raporları hazırlayacağını, kısa zamanda da konunun taraflar arasında görüşüleceğini kaydetti.
Rusya'yla pazarlık değil görüşme yaptıklarını kaydeden Güler, "Yapılacak boru hattının içinin dolması önemli. Çevreden yatırıma, petrolün boşaltıldığı ve yüklendiği terminallere kadar her şeyin bütün olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Samsun-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Ceyhan seviyesinde bir yatırımdır. Taraflar bu yatırımı kendi açılarından ve nasıl yapılacağı açısından değerlendirecek" dedi. Güler BTC, Samsun-Ceyhan ve Kerkük-Yumurtalık petrol boru hatlarıyla Ceyhan'ın önemli bir enerji merkezi olacağını belirtirken, Mavi Akım projesinin güneye uzatılması durumunda Ceyhan'ın aynı zamanda gaz merkezi olacağını da kaydetti.
BTC'de petrol sınırdan girdi
Enerji Bakanı Güler, Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hattından Türkiye sınırlarına perşembe günü saat 15.50'de petrolün girdiğini de açıkladı. Güler, "Şu anda sınırlarımızdan 20 kilometre içerideki pompa istasyonumuza saat 12.15 itibarıyla petrol geldi" dedi. Petrolün Ceyhan'a 2-3 aylık sürede ulaşacağı kaydediliyor.