Hazine açıktan rahatsız değil

Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı, cari işlemler açığının ekonomik dengeler açısından temel bir risk oluşturmadığını söyledi. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'ni (MÜSİAD) ziyaret eden Çanakcı, açığın tek başına ele alınıp endişe kaynağı olarak görülmemesi gerektiğini vurguladı.

İSTANBUL - Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı, cari işlemler açığının ekonomik dengeler açısından temel bir risk oluşturmadığını söyledi. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'ni (MÜSİAD) ziyaret eden Çanakcı, açığın tek başına ele alınıp endişe kaynağı olarak görülmemesi gerektiğini vurguladı. Çanakcı, bu yıl enerji ihtiyacının geçen yıla göre 6.2 milyar dolar daha fazla olacağını ve bunun fiyattan kaynaklandığını vurgulayarak, "Son günlerde fiyatlarda gevşeme var. Enerjideki olumlu gelişmeyi, turizm ve ihracat gelirimizle desteklersek bu, cari işlemler ve dış denge performansına olumlu yansıyacaktır" diye konuştu.
fdf hedefi yüzde 6.8
2006 faiz dışı fazla (fdf) hedefinin yüzde 6.5 olduğunu hatırlatan Çanakçı "Ancak buna Tüpraş ve Telekom'un sağladığı katkı eklendiğinde yüzde 6.8 olduğunu görüyoruz. Yani faiz dışı dengede sıkılaşma söz konusu" dedi. Rekor enerji fiyatlarına rağmen enflasyondaki düşüşün kalıcı olduğunun da altını çizen Çanakcı, Türkiye'deki yerli ve yabancı sıcak paranın ise 40 milyar dolar civarında olduğunu söyledi. Özelleştirme gelirlerinden bu yıl Hazine'ye 2.65 milyar dolar aktarıldığını belirten Çanakcı, TL'nin değerli olmasından şikâyet edenlere 'Buna bir şekilde alışmak gerekiyor' dedi.
Hazine Müsteşar Yardımcısı Burhanettin Aktaş da, Telekom'un fiyatının şirketin kârı ile değerlendirilmesinin yanlış olduğunu savunarak, "Fiyat yüzde 55'inin fiyatı. Rakam yıl sonunda belirlenecek. Kablolu TV, uydu eklendiğinde fiyat daha yukarıda olur" dedi.