Hazine dev itfayı üç ihaleyle rahat atlattı

Hazine bugün yapacağı 9.6 milyar YTL'lik yüklü iç borç ödemesi öncesinde dün yaptığı iki ayrı tahvil ihalesiyle toplam 6.5 milyar YTL borçlanırken, bu haftaki toplam borçlanmasını da 9 milyar YTL'ye çıkardı.

İSTANBUL - Hazine bugün yapacağı 9.6 milyar YTL'lik yüklü iç borç ödemesi öncesinde dün yaptığı iki ayrı tahvil ihalesiyle toplam 6.5 milyar YTL borçlanırken, bu haftaki toplam borçlanmasını da 9 milyar YTL'ye çıkardı. İhalelere gelen yoğun katılım nedeniyle Hazine korkulanın aksine ayın en yüklü iç borç geri ödemesini rahatlıkla atlatmış oldu.
Dünkü 672 gün vadeli tahvil ihalesine toplam 6,48 milyar YTL teklif geldi ve Hazine net 1.5 milyar YTL borçlandı. İhalede bileşik faiz yüzde 20.14 oldu. İhaleden sonra Hazine piyasa yapıcılarına 1.8 milyar YTL satış yaptı. Beş yıl vadeli altı ayda bir değişken kupon ödemeli tahvil ihalesine ise 1,92 milyar YTL teklif geldi. Hazine net 837.9 milyon YTL borçlandı. Birinci altı ay faizi yüzde 11.23 oldu. Bu yüzde 23.72'lik bileşik getiriye işaret ediyor. Hazine kamu ve piyasa yapıcılara da 2.57 milyar YTL'lik tahvil sattı. Böylece Hazine dünkü çifte ihale ile toplam 6.45 milyar YTL borçlandı. Pazartesi günü de altı ay vadeli bono ihalesi düzenleyen ve 2.5 milyar YTL borçlanan Hazine böylece iki günde 8.96 milyar YTL borçlanmış oldu. Bugün ise Hazine 9.6 milyar YTL iç borç ödeyecek.