Hazine: Faize rağmen borç azalacak

Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, faizdeki artışa karşın orta vadede borçların milli gelire (GSMH) oranının düşeceğini söyledi.

İSTANBUL - Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, faizdeki artışa karşın orta vadede borçların milli gelire (GSMH) oranının düşeceğini söyledi. Devlet Bakanı Ali Babacan'ın yabancı basına düzenlediği toplantıda konuşan Çanakçı, "Mali piyasalardaki dalgalanmanın çok kısa sürede normalleşeceğine inanıyoruz" dedi.
Piyasalardaki dalgalanmaların borç stokuna bir miktar yük getireceğine işaret eden Çanakçı, buna karşın yüzde 6.5'in üzerine çıkma olasılığı yüksek olan faiz dışı fazlanın, dalgalanmadan kaynaklanan yükü karşılayabileceğine işaret ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Borçların GSMH'ye oranı, faiz şokuna karşın, orta vadede düşmeye devam edecektir."
'İç talep daralabilir'
Babacan ise, soruları yanıtlarken Merkez Bankası'ndan enflasyon hedefindeki sapmalara ilişkin mektubunu bu ayın sonunda beklediklerini belirterek, iç talepte bir miktar daralmaya karşılık, dış talepte artış beklediklerini söyledi. Bu yılki yüzde 5 enflasyon hedefinin kaçırılacağını belirten Babacan, ancak 2007 ve 2008 hedeflerinin yakalanacağını tekrarladı ve "Yıl sonunda tek haneli enflasyon görme ihtimalimiz iki haneli rakam görme ihtimalinden yüksek" dedi.
Babacan, kendisinin hem başmüzakereci hem ekonomi bakanlığından birisini terk etmesine ilişkin telkinleri nasıl değerlendirdiği sorusuna "Şimdi IMF ve Dünya Bankası eksenindeki yapısal reformlar, 2007'den itibaren IMF'nin sadece para politikalarına odaklanmasıyla AB-Dünya Bankası'na kayacak. Bu durumda sorumluluklar azalacak" yanıtı verdi.