Hazine iki ihale için hazırlanıyor

Hazine, 4.2 milyar YTL ile yüklü iç borç ödemesi yapacağı gelecek hafta iki ayrı iç borçlanma ihalesi düzenleyeceğini duyurdu. Hazine, 22 Kasım'da YTL cinsinden iskontolu...

İSTANBUL - Hazine, 4.2 milyar YTL ile yüklü iç borç ödemesi yapacağı gelecek hafta iki ayrı iç borçlanma ihalesi düzenleyeceğini duyurdu. Hazine, 22 Kasım'da YTL cinsinden iskontolu, 315 gün vadeli bono ve 518 gün vadeli devlet tahvil ihaleleri yapacak. Bono ihalesinde daha önce ihraç edilen 4 Ekim 2006 tanımlı senedin, tahvil ihalesinde de 27 Haziran 2007 tanımlı senedin yeniden ihracı yapılacak.
Hazine gelecek hafta 62 milyon YTL'si kamuya olmak üzere toplam 4 milyar 199 milyon YTL'lik iç borç geri ödemesi yapacak. Ödemenin tümü de Yeni Türk Lirası cinsinden borçlar için gerçekleştirilecek. Kasım ayı iç borçlanma programına göre Hazine 13 milyar YTL olan piyasa itfasının 10.4 milyarını yeniden piyasadan borçlanarak finanse etmeyi hedefliyor. Şimdiye kadar yapılan ihaleler ile piyasadan borçlanma 7.5 milyar YTL oldu.