Hazine maliyet peşinde

Uluslararası piyasalarda gerçekleştirilen son tahvil ihraçlarında yoğun taleple karşılaşan Hazine Müsteşarlığı, olumlu konjonktürü değerlendirerek, özellikle kriz döneminde satılan yüksek faizli tahvillerin maliyetini azaltmaya hazırlanıyor.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Uluslararası piyasalarda gerçekleştirilen son tahvil ihraçlarında yoğun taleple karşılaşan Hazine Müsteşarlığı, olumlu konjonktürü değerlendirerek, özellikle kriz döneminde satılan yüksek faizli tahvillerin maliyetini azaltmaya hazırlanıyor.
Devlet iç borçlanma senetlerinde olduğu gibi uluslararası piyasalarda ihraç edilen tahviller de takas ve erken itfaya tabi tutulacak. Türk tahvillerine yönelik uluslararası piyasalardaki olumlu ortamı değerlendirmek isteyen Hazine, dış borç stokunun faiz yükünü azaltma operasyonuna hazırlanıyor. Hazine, uluslararası piyasalardaki 2004'ün son tahvil ihraçlarında talebin, ihraç edilen tahvilin üzerine çıkması nedeniyle, kriz döneminde zorunlu olarak satılan yüksek faizli tahvillerle ilgili çalışma başlattı. Geçen hafta gerçekleştirilen 2005'in ilk tahvil ihracında, 1.5 milyar dolar için çıkılan ihraca 13 milyar dolarlık talebin gelmesi ve ihraç miktarının 2 milyar dolara ulaşması da Hazine'nin öngörüsünü doğruladı.
Tasarı Plan Bütçe'de


Büyütmek için tıklayınız

TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nun gündeminde bulunan yasa tasarısına konulan bir maddeyle, 4749 Sayılı Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'da değişikliğe gidiliyor. Değişiklik çerçevesinde Hazine, uluslararası piyasalarda ihraç edilmiş bulunan tahvillerle ilgili olarak 'takas' dahil her türlü türev ürünü kullanabilme yetkisi alacak. Bu çerçevede, halen sadece iç borçlanma kâğıtları için geçerli olan, daha önce ihraç edilmiş tahvillerin geri alınması, veya başka tahvillerle değiştirilmesi uygulaması, uluslararası piyasalarda ihraç olunmuş kağıtlar için de geçerli olacak.
Borç maliyeti azalacak
Operasyon başarıya ulaşırsa, özellikle 2001 ve 2002 yıllarında yıllık yüzde 11 seviyelerinde faiz karşılığı ihraç edilen tahviller, ya düşük faizli yeni tahvillerle değiştirilecek, ya da belli bir maliyet göze alınarak erken itfaya tabi tutulacak. Değiştirme veya erken itfa işleminin özellikle 14 Ocak 2013 vadeli 1,5 milyar dolarlık tahvil ile 2002'deki 600'er milyon dolarlık 10 ve 6 yıl vadeli ve 27 Kasım 2006'da vadesi dolan 500 milyon dolarlık tahvillerde gerçekleştirilmesi bekleniyor.
Geçen haftaki 20 yıllık tahvilin dahi yüzde 7.5 faizle ihraç edildiği dikkate alınırsa, yıllık yüzde 11 faizle ihraç edilen 8-10 yıl vadeli eski tahvillerin değiştirilmesi veya erken itfaya tabi tutulması, Türkiye'yi yüksek faiz ödeme yükümlülüğünden kurtaracak. Hazine'nin geçen yıl ihraç ettiği 10 yıl vadeli dolar cinsi tahvilde ise faiz yüzde 7'nin altında kalmıştı.