Hazine: Rapor açıklanacak

Hazine Müsteşarlığı, Radikal'in dünkü manşeti üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamada, ekonomik krize dikkat çeken Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) uzman raporlarının yayımının yasaklanmasının söz konusu olmadığı vurgulandı.

ANKARA - Hazine Müsteşarlığı, Radikal'in dünkü manşeti üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamada, ekonomik krize dikkat çeken Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) uzman raporlarının yayımının yasaklanmasının söz konusu olmadığı vurgulandı. IMF'nin raporun yayımlanmasına ilişkin süreci tamamlamasından sonra, raporun yayımlanacağı kaydedildi.
'IMF krizi önceden yazdı, hükümet yasakladı' başlıklı Radikal'in manşetinde CHP Lideri Deniz Baykal'ın, "IMF, ekonomik krizi haber veren ve gerekli önlemleri anlatan rapor hazırladı. Ancak hükümet veto hakkını kullanarak hem raporu gizledi, hem de hiç önlem almadı" sözlerine yer verilmişti.
Hazine'nin açıklamasında ise, "IMF'nin uzman raporlarının yayımlanmasına ilişkin şu anda geçerli kurallara göre, Türkiye'nin, 19. stand-by düzenlemesi çerçevesinde hazırlanmış raporun yayımını yasaklaması mümkün değil" denildi.
'Süreç tamamlanmadı'
Açıklamada şu görüşlere yer verildi: "IMF'nin risklere ilişkin değerlendirmeleri, referans verilen 28 Kasım 2005 tarihli rapordan on gün önce 18 Kasım 2005 tarihinde kamuoyu ile paylaşılan uzman raporunda da bulunmaktadır. 18 Kasım 2005 tarihli raporun 4 ve 6. sayfalarında gizlendiği öne sürülen değerlendirmelerin daha önce yayımlandığı görülecek." IMF uzman raporlarını gözden geçirmelerin tamamlanması sürecinde niyet mektupları ile birlikte IMF İcra Direktörleri Kurulu'nda görüşüldüğü, kurul toplantısını müteakiben uzman raporlarının kamuoyu ile paylaşılması öncesinde üye ülke ile görüş alışverişinde bulunulduğu hatırlatılan açıklamada, bu raporların kurul toplantısından sonraki beş-altı ay içerisinde yayımlandığı bilgisi verildi. Açıklamada, "Süreç tamamlandıktan sonra IMF, raporu kamuoyu ile paylaşacak" görüşüne yer verildi.