Hazine rekor ödemeyi atlattı faiz ilk kez yüzde 9.92'ye indi

Hazine rekor ödemeyi atlattı faiz ilk kez yüzde 9.92'ye indi
Hazine rekor ödemeyi atlattı faiz ilk kez yüzde 9.92'ye indi
Hazine'nin iki günde 15.2 milyar TL borçlandı dört ihalenin ardından gösterge faiz tarihinde ilk kez tek haneye gerileyerek yüzde 9.92'ye indi

İSTANBUL - Rekor ödemesi olan haftayı rahat atlatan Hazine iki günde dört ihale gerçekleştirdi, iç borçlanma faizleri ise tarihinde ilk kez tek haneli rakama indi.
Bu hafta toplam 14 milyar 476 milyon lira iç borç geri ödemesi bulunan Hazine bir tanesi pazartesi üçü dün olmak üzere toplam dört ihale düzenledi. Dün üç ihalede rekabetçi olmayan tekliflerle (ROT) birlikte toplam 6.2 milyar lira borçlanan Hazine pazartesi günkü bono ihalesiyle birlikte toplam toplam 15.2 milyar lira borçlanma gerçekleştirerek rahat bir nefes altı.
Hazine’nin başarılı bulunan ihale sonuçlarının ardından piyasanın yeni gösterge tahvili olan 11 Mayıs 2011 itfalı gösterge tahvilin faizi spot piyasada tarihin en düşük seviyesi olan 9.92’ye kadar geriledi. Aynı tahvil bugürn valörlüişlemlerde yüzde 10,15’e yükseldi. 

Faiz geçici düşmüş olabilir
Geçtiğimiz hafta bir yıldan kısa vadeli bonoların faiz oranlarının tek haneye gerilediğini hatırlatan bankacılar bu hafta tarihinde ilk kez gösterge tahvilin faizinin tek haneye indiğini söyledi. Faizdeki bu düşüşün geçici olabileceğini de söyleyen para yöneticileri, “Faiz ihalenin hemen ardından kısa süre için tek haneye düştü. Muhtemelen short emir verenler vardı.Kısa vadede bu seviyeleri kalıcı biçimde yeniden göremeyebiliriz ama bundan sonra bir süre faizlerin yüzde 10 civarında seyretmesini bekliyoruz” diye konuştu.
Hazine’nin dün düzenlediği üç ihaleden gösterge tahvilin yeniden yeniden ihracı ihalesinde ortalama bileşik faiz yüzde 10.10 olurken, net satış 843.5 milyon lira, nominal teklif ise 4.806.9 milyon lira oldu. İlk kez ihraç edilen 6 Ağustos 2014 itfalı sabit kuponlu tahvilde ise ortalama bileşik faiz yüzde 12.13, net satış 959.2 milyon lira olurken nominal teklif toplamı 1,417 milyon lira olarak  gerçekleşti.
Öte yandan 16 Temmuz 2014 vadeli, lira cinsi değişken kuponlu tahvilin (FRN) yeniden ihracında minimum fiyat 103.470 lira, net satış miktarı 928.1 milyon lira, nominal teklif ise 4.251.5 milyon lira oldu.
Bankacılar ihalelerde gösterge tahvile yoğun ilgi geldiğini ancak diğer tahvil ihraçlarına ilginin yüksek olmadığına dikkat çekip, “Bu yoğun talepte kamu olduğunu tahmin ettiğimiz bir bankadan geldi. Bu durum aslında çok da sağlıklı değil” değerlendirmesinde bulundu.
İhaleden önce piyasa yapıcı bankalardan (PY) toplanan teklifler oldukça yüksek seviyelerde gerçekleşti.  

47.5 milyonluk rekor teklif
Toplam üç ihale için 47.5 milyar liralık teklif alan Hazine Müsteşarlığı, ROT’ta PY’leri 3 milyar 473 milyon liralık net satış yaparken kamu kuruluşlarına toplam 4 milyar liralık net satış gerçekleştirdi. Ağustos ayında yılın en yüklü iç borç ödeme programına sahip olan Hazine, toplamda 23.3 milyar liralık ödeme gerçekleştirecek.
Alternatif piyasalar ise sakin bir gün geçirdi. Global borsalarda yaşanan satışlar nedeniyle gün boyu sert fiyat hareketlerine sahne olan İMKB’de kâr satışları yeni alımlarla karşılanması nedeniyle endeks günü  82 puan artışla  44.696 puandan kapattı. Uluslararası piyasalarda değer kaybeden dolar 1.4690 TL’den satılırken, avro ise 2.1100 TL’ye ulaştı. (Radikal)