Hazine vergi sınavı verecek

Hazine, Devlet tahvili ve Hazine bonolarını gelirlerinin yüzde 15 stopaja tabi tutularak vergilendirilmesine ilişkin yeni sistemin uygulamaya girmesinden sonra ilk bono ihalesini bugün yapacak.

ANKARA -Hazine, Devlet tahvili ve Hazine bonolarını gelirlerinin yüzde 15 stopaja tabi tutularak vergilendirilmesine ilişkin yeni sistemin uygulamaya girmesinden sonra ilk bono ihalesini bugün yapacak. Verginin getirdiği yükün faize yansıması halinde yüzde 14'lerdeki yıllık ortalama faizin brüt yüzde 16'ya yükselme olasılığı bulunuyor.
Hazine'nin bugün, yapacağı 6 ay vadeli YTL cinsi referans bono ihalesi hem bu yılın hem de bu yıl yürürlüğe giren yeni vergilendirme sisteminin ilk ihalesi olacak. 1 milyar 855 milyon YTL borçlanma hedeflenen bonoların faiz oranının yüzde 15 olan vergi uygulamasından nasıl etkileneceği merak ediliyor. Ancak Hazine'nin iç borçlanma kâğıtları piyasasındaki asıl müşterisi bankaların kendi portföylerindeki iç borçlanma kâğıtlarının faiz gelirlerinden stopaj alınmayacak. Bunun da faizin vergi nedeniyle fazla yükselmesini engelleyecek bir faktör olabileceği belirtiliyor.