Hazine'den avro tahvilde iki rekor

Hazine Müsteşarlığı, Dresdner KW ve JP Morgan adlı yatırım bankalarına yetki vererek çıktığı uluslararası piyasalarda avro bazında Türkiye'nin en ucuz borçlanmasını gerçekleştirerek 350 milyon avro değerinde 6 Temmuz 2012 vadeli tahvil sattı.

İSTANBUL - Hazine Müsteşarlığı, Dresdner KW ve JP Morgan adlı yatırım bankalarına yetki vererek çıktığı uluslararası piyasalarda avro bazında Türkiye'nin en ucuz borçlanmasını gerçekleştirerek 350 milyon avro değerinde 6 Temmuz 2012 vadeli tahvil sattı. 2005 yılında uluslararası piyasalardan 6.5 milyar dolar kaynak sağlayan Hazine dün gerçekleştirdiği 350 milyon avroluk tahvil satışıyla iki yeni rekora da imza attı. Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamada yatırımcıya getirisi yüzde 4,727, aynı vadedeki Alman Hazine tahvillerine göre getiri farkı (spread) 154 baz puan olan ihraçla ilgili şu görüşlere yer verildi:
2012 vadeli tahvil ölçüt özelliği kazandı

  • Tahvilin getiri oranı, uluslararası sermaye piyasalarında bugüne kadar ihraç ettiğimiz avro cinsinden tahviller içinde en düşük orana tekabül ediyor.
  • Tahvilin ihraç anındaki getiri farkı 'spread', bugüne kadar gerçekleştirilen avro cinsinden tahvil ihraçları içinde en düşük değere sahip bulunuyor.
  • Söz konusu satış, geçtiğimiz temmuz ayında ihraç edilen 2012 vadeli tahvilimizin toplam tutarının 1 milyar avro seviyesine ulaşmasını ve tahvilin ölçüt (benchmark) özelliği kazanmasını sağladı.
  • Bu borçlanmayla birlikte, uluslararası piyasalardaki uygun koşullar değerlendirilerek, 2006 için 1 milyar dolarlık ön finansman sağlanmış oldu.'