Hazine'den bankalara sigorta uyarısı

Hazine'den bankalara sigorta uyarısı
Hazine'den bankalara sigorta uyarısı
Hazine Müsteşarlığı, sigorta satışı yapan bankalara ve bu satışı gerçekleştiren sigorta şirketlerine uyarıda bulundu.

Hazine, gelen şikâyetler üzerine bazı kredi kuruluşlarının; kredi kartı, mevduat, kredili mevduat hesabı gibi durumlarda sigorta primi tahsil ettikleri, ancak müşterilere bu konuda bilgi vermedikleri gerekçesiyle uyarıda bulundu. Hazine Müsteşarlığı, bu konuda şu açıklamayı yaptı: 

“Sigorta şirketleri, aracılar ve sigorta eksperleri sigortalıların hak ve menfaatlerini tehlikeye sokabilecek hareketlerden kaçınmak, mevzuat ve işletme planı esaslarına uygun faaliyette bulunmak, sigortacılığın icaplarına ve iyi niyet kurallarına uygun hareket etmek zorundadır. Sigorta işlemlerine aracılık eden kredi kuruluşları da bu hususlara uymalıdır.
 
Müsteşarlığımıza intikal eden vatandaş şikâyetlerinden, bazı kredi kuruluşlarının kredi kartı, mevduat, kredili mevduat hesabı gibi vasıtaları kullanarak sigorta primi tahsil ettiği ancak bahse konu sigortalara ilişkin kredi kuruluşu müşterilerine bilgi verilmediği ve onaylarının alınmadığı gözlemlenmektedir. Sektöre duyulan güvenin sarsılmasının önlenmesini teminen şikâyet konuları hakkında gerekli tedbir alınmalıdır. Tedbir almayan kuruluşların yetkilileri sorumlu tutulacaklardır.” 

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) Başkanı, AvivaSA Emeklilik ve Hayat CEO’su Meral Eredenk, bir hafta içinde 6 bin yeni katılımcının bireysel emeklilik sistemine girdiğini açıkladı. Eredenk, açıklanan son verilere göre bireysel emeklilikte toplam fon büyüklüğünün 11.6 milyar TL’ye, toplam katılımcı sayısının ise 2 milyon 238 bin 805 kişiye çıktığını söyledi. Eredenk, sistemden emekli olanların sayısının ise 2,689 kişiye ulaştığını kaydetti. Meral Eredenk, katılımcı sayısının yıl sonuna doğru 2.5 milyon kişiye yaklaşacağını da vurguladı. İSTANBUL / RADİKAL

bigPara.com

    ETİKETLER:

    İstanbul

    ,

    hayat