Hazine'den iki ihale birden

Hazine, 7.6 milyar YTL'lik iç borç ödemesi yapacağı bu hafta bu ödemenin finansmanı için biri bugün diğeri de salı günü olmak üzere iki ayrı ihaleyle borçlanacak.

ANKARA - Hazine, 7.6 milyar YTL'lik iç borç ödemesi yapacağı bu hafta bu ödemenin finansmanı için biri bugün diğeri de salı günü olmak üzere iki ayrı ihaleyle borçlanacak. Hazine, bugün 12 Mart 2006 vade başlangıcı ve 12 Ocak 2011 geri ödeme tarihli olarak altı ayda bir değişken kupon ödemeli, YTL cinsinden Devlet tahvili ihalesi yapacak. İhalede ilk kez bu yıl ocakta ihraç edilen şubat ve martta da yeniden ihracı yapılan beş yıl vadeli altı ayda bir değişken faiz ödemeli tahvilin azalan vadeyle yeniden ihracı yapılacak. En fazla 2.5 milyar YTL tutarında borçlanılacak.
Ödeme çarşambaya
Bu limite kamu kurumlarına yapılacak satışlar dahil edilmeyecek. Ancak piyasa yapıcı bankalara rekabetçi olmayan teklifleri karşılığında yapılan satışlar ise limitin içinde değerlendirilecek. Rekabetçi olmayan teklifler karşılığında piyasa yapıcı bankalara yapılacak satış 2.5 milyar YTL'lik üst limitin yüzde 30'unu aşmayacak. Hazine salı günü 728 gün vadeli tahvil ihalesi düzenleyerek borçlanacak. Hazine bu hafta çarşamba günü 6 milyar 385 milyon YTL'si piyasaya, 1 milyar 290 milyon YTL'si kamu kurumlarına olmak üzere 7 milyar 648 milyon YTL'lik iç borç ödemesi yapacak.