Hazine'den rekorlu ihraç

Hazine, bu yılın ikinci tahvil ihracını dün gerçekleştirdi. 10 yıl vadeli tahvil ihracında 750 milyon avro borçlanma sağlandı.

ANKARA - Hazine, bu yılın ikinci tahvil ihracını dün gerçekleştirdi. 10 yıl vadeli tahvil ihracında 750 milyon avro borçlanma sağlandı. Tahvillerin yatırımcıya yıllık getirisi ise bugüne kadarki en düşük seviye olan yüzde 5.05 olarak belirlendi. Tahvil ihraç tutarı, 1 Mart 2006'da Hazine hesaplarına girecek. Tahvilin anapara geri ödemesi ise 1 Mart 2016'da yapılacak.
27 ülkeden 125 yatırımcı teklif verdi
Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, tahvil ihracı ile ilgili olarak şu değerlendirme yapıldı:
"

 • Söz konusu tahvil ile maliyetlerde de önemli bir iyileşme sağlanmıştır. Tahvilin kupon ve getiri oranları, bugüne kadar ihraç edilen avro cinsi tahvillerimiz arasında vadesine göre (10 yıl) en düşük orandır.
 • Tahvil için 27 ülkedeki 125 yatırımcıdan yaklaşık 1,1 milyar Avro tutarında talep gelmiştir.
 • İhracı tamamlanan 10 yıllık tahvilin yüzde 27'si Almanya, yüzde 26'sı Türkiye, yüzde 12'si İtalya, yüzde 10'u İsviçre, yüzde 25'i ise diğer Avrupa ülkeleri ile ABD ve Ortadoğu'daki yatırımcılara satılmıştır.
 • 2006 başında yapılan dolar cinsi tahvil ihracıyla birlikte bugüne kadar yaklaşık 2,4 milyar dolar tutarında kaynak sağlanmış olup, borçlanma programının yüzde 40'ından fazlası tamamlanmış bulunmaktadır."
  Hazine 17 Ocak'ta yaptığı yılın ilk tahvil ihracında 1,5 milyar dolar borçlanmıştı. Dolar cinsi tahvillerin yatırımcıya getirisi ise yüzde 7,125 düzeyinde olmuştu.
  En çok Almanya'da satıldı
  Türk tahvillerinin yüzde 27'sinin Almanya'daki yatırımcılar tarafından alınması ise, ihraca aracılık eden üç büyük bankadan birinin Alman bankası olmasına bağlanıyor. Ayrıca Almanya'daki Türklerin de Türk Hazinesi kâğıtlarına ilgi gösterdiği vurgulanıyor.
  Yılın ilk tahvil ihracında Amerikan Hazinesi'ne göre yüzde 2.583 puan daha yüksek faiz oranıyla borçlanabilen Türk Hazinesi, son borçlanmada Alman Hazinesi'ne göre yüzde 1.57 daha yukarıda bir faizle borçlanabildi. Dolar ve avro tahvillerin faizlerindeki bu farklılığın, ABD Merkez Bankası'nın (FED) faizleri yüzde 4.5 düzeyine yükseltmesine karşın Avrupa Merkez Bankası (ECB) faizlerinin yüzde 2.5 düzeyinde kalmasından kaynaklandığına dikkat çekiliyor.
  Avro tahviller, fiyat avantajına karşın miktar olarak dolar piyasasına göre daha düşük borçlanmaya olanak sağlıyor. Hazine yüksek miktarda borçlanma miktarına dolar piyasasında daha kolay ulaşabiliyor.