Hazine'nin beş yıl keyfi

Hazine, ilk kez düzenlediği değişken faizli kupon ödemeli
beş yıl vadeli tahvil ihalesinde, yüzde 10.1 dönemsel faizli 923.4 milyon YTL satış gerçekleştirdi.

İSTANBUL - Hazine, ilk kez düzenlediği değişken faizli kupon ödemeli
beş yıl vadeli tahvil ihalesinde, yüzde 10.1 dönemsel faizli 923.4 milyon YTL satış gerçekleştirdi. İhale öncesinde rekabetçi olmayan tekliflere yapılan 1.3 milyar YTL satışla Hazine'nin toplam satışı 2.25 milyar YTL oldu. İhaleye gelen 3.4 milyar YTL teklifin 26.7'sini karşılayan Hazine, fiyatı ise düşük tuttu. Bir bankacı, Hazine'nin değişken faizli kupon ödemeli tahvillerde vadeyi ilk kez beş yıla uzattığına dikkat çekti.
Hazine'nin bundan önceki aynı türden borçlanmasında vade iki yıl olmuştu. İhaleyi başarılı bulan bankacılar, önceki borçlanmalarda üç ay olan kupon ödemelerinin altı ay olarak değiştiğini, kupon üzerindeki 1.5 puanlık ek getirinin de tahvili cazip kıldığını ifade ettiler. Hazine, 17 Şubat 2010 vadeli tahvilin kupon ödemeleri için her altı ayda bir referans ihalesi düzenleyecek. Böylece faiz düştüğünde borçlanma maliyeti de düşecek.
Dolar, 1.3000'ün altında
Dolarda, dün parite kaynaklı hareket yaşandı. Uluslararası piyasalarda dolar satıp avro alan yatırımcılar nedeniyle parite 1.3220 seviyelerine yükseldi. Bankalararası piyasada günün ilk yarısında alışta 1.2965 YTL'ye kadar inen doların değer kaybında TL sıkışıklığının da etkisi oldu. Merkez Bankası'nın alım yönünde müdahale edebileceği yönündeki beklentiler gerçekleşmedi. 27 Ocak'ta piyasalara müdahale ederek yüklü miktarda alım yapan Merkez Bankası'nın sık müdahaleden yana olmadığı daha önceki açıklamalarından biliniyordu. Günün ilk yarısında bankalararası piyasada satışta 1.2965 YTL'ye kadar gevşeyen dolar, öğleden sonra 1.3010 seviyesine yükseldi. Serbest piyasada 1.2992 YTL'den satılan dolar, günü 1.3030'dan kapadı.
Borsa, imzayı bekliyor
Borsadaki düzeltme hareketinin sonu gelmiyor. IMF-hükümet arasındaki teşvik restleşmesiyle ivme kazanan, hükümet kanadından gelen istifa haberleriyle perçinlenen düşüş, dün de sürdü. Endeks, 206 puanlık kayıpla günü 26 bin 657 seviyesinden tamamladı. Bir borsacının ifadesiyle borsadaki 'keyifsizlik' IMF'yle yapılacak stand-by anlaşmasına kadar sürecek. "Aralıkta anlaşmaya vardığını açıklayan hükümet hâlâ stand-by için masaya oturamadı" diyen bir borsa uzmanına göre IMF anlaşması, piyasanın yönü için kilit önem taşıyor ve borsa, anlaşma için imzayı görmek istiyor. Önce 27 bin, ardından 26 bin 800 desteklerini aşağı kıran endeks, dün en düşük 26 bin 553 oldu. İşlem hacmi ise 774 milyon YTL ile oldukça düşük kaldı.