Hazır giyim siparişi Türkiye'ye kayacak

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği(TGSD) Başkanı Aynur Bektaş, 2007 yılında hazır giyim ihracatının 16 milyar dolara çıkacağını ve ihracatta yüzde 20 artış sağlanacağını düşündüklerini belirtti.

İSTANBUL - Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği(TGSD) Başkanı Aynur Bektaş, 2007 yılında hazır giyim ihracatının 16 milyar dolara çıkacağını ve ihracatta yüzde 20 artış sağlanacağını düşündüklerini belirtti. Aynur Bektaş, 2006 yılına ilişkin değerlendirmeler yaptı ve 2007 yılı öngörülerini aktardı.
2006 yılının Türkiye ekonomisi ve hazır giyim sektöründe bir değişim ve dönüşüm yılı olduğunu söyleyen Bektaş, 2006 Mayıs ayında yaşanan dalgalanma sonrası iç talep daralmasına rağmen yıllık büyümenin yüzde 5'in üzerinde olacak gibi göründüğünü belirtti.
Hazır giyimde 2006'da yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen sektörün ihracatını korumayı başardığını ve 13,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiğini bildiren Bektaş, "Hazır giyimde 14 satıp bir almışız. Bu da hazır giyimin önemini vurguluyor" diye konuştu.
Aynur Bektaş, 2007'de hazır giyim ihracatının 16 milyar dolara çıkacağını ve ihracatta yüzde 20 artış sağlanacağını düşündüklerini, tekstil ihracatının da 7 milyar dolar olacağını tahmin ettiklerini belirtti.
2007'de sektördeki büyümeyi etkileyecek faktörleri ise Bektaş şöyle sıraladı: "Polonya, Bulgaristan, Romanya gibi ülkelerdeki gençler Avrupa ülkelerine iş aramaya yöneliyor. Bir de geçen yıl Avrupa Çin'i, Romanya'yı, Bulgaristan'ı denedi. Gördü ki Türkiye'den başka gideceği yer yok. Kısa teminli mallar, kalite, koleksiyon ve az hatalı mallarda Türkiye çok öne geçti. Türkiye'den Avrupa'ya giden mallar depolarda beklemeden, kontrol edilmeden mağazalara çıkabiliyor. O nedenle 2007 yılında geri dönüşün hızlanacağını ve Türkiye'ye daha çok sipariş geleceğini düşünüyoruz."
'En az parayı biz batırdık'
Hazır giyim sektörünün 2006 Ekim sonu itibarıyla kredi kullanım oranının yüzde 30 arttığına işaret eden Bektaş, "Toplam krediler içindeki payı yüzde 1,2. Dönmeyen kredi oranı konfeksiyonda yüzde 5,1. En az kredi kullanan en az para batıran sektörüz" diye konuştu. Aynur Bektaş, dünyada hazır giyim fiyatları yüzde 30 düşerken, Türk hazır giyimin birim fiyatlarının yüzde 14 arttığına da dikkat çekti.