Hazır giyim üreticisi alıcılarla buluşacak

Hazır giyim üreticisi alıcılarla buluşacak
Hazır giyim üreticisi alıcılarla buluşacak

Nakkaş: Sektör yılı yüzde 30?luk kayıpla kapatır.

İSTANBUL - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre tekstil ve hazır giyim sektöründe Mayıs 2008’den Ocak 2009 sonuna kadar 7 bin 500 işyerinin kapanması ve 158 bin çalışanın işini kaybetmesi Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği’ni (TGSD) harekete geçirdi. Son iki ayda kapanan işyerleriyle birlikte işsiz kalanların sayısının 170 bini bulduğunu belirten TGSD Başkanı Ahmet Nakkaş, “Sektörün daha fazla kan kaybetmemesi için her çareye başvuruyoruz” dedi. 

Hükümetten destek göremedik
Kriz ortamında işçi sendikasının verdiği desteği ekonomi yönetiminden göremediklerini söyleyen Ahmet Nakkaş, “Bunun üzerine Türkiye’de ilk kez bir konferansta alım gruplarıyla üreticilerin doğrudan ticaret konuşacakları ‘Tanışma Platformu’ oluşturduk. 11-12 Mayıs tarihlerinde Hilton Convention Center’da düzenlenecek olan 2. Moda, Tekstil ve Hazır Giyim Konferansı ve Sergisi’nde 20 uluslararası firma 500 Türk üreticiyle  buluşacak” diye konuştu. 
Kriz ve öncesinde ekonomi yönetimini sürekli uyarmalarına karşın seslerini duyuramadıklarını belirten Nakkaş, yaklaşık 4 yıldır sektörün çığlığını duymayan siyasi otoriteden umutlarını kestiklerini anlattı. Nakkaş hükümetten beklentilerini şöyle sıraladı: “2010 yılı sonuna kadar sürecek, her sektöre özel, açık, anlaşılır, kolay ve hemen uygulanabilir, geçici kriz önlemlerinin gecikmeksizin alınmasını gerekir. Bu gerçekleşmezse istihdam sorunu yılın ikinci yarısında ikiye katlanacak. Borcu borçla ödeme desteği yerine iNakkaş: Sektör yılı yüzde 30’luk kayıpla kapatır.stihdam kayıplarını durduracak önlemler alınmalı. Kamuya dönük borçlar uzun vadelerde yapılandırılarak girdi maliyetleri üzerindeki kamu yükleri 2 yıllığına yarı yarıya hafifletilmeli. Bunun için kamu yükleri ilk yıl yüzde 50, ikinci yıl ise yüzde 25 oranında düşürülmeli. Bu kararlar tüm sektörlerde ve ülke genelinde uygulanmalı.”
Nakkaş, “Pisayadaki toparlanma hareketleri suni. Yılı yüzde 25-30’luk bir düşüşle tamamlarız” dedi. (Radikal)