'Hazır giyimciler İspanya ve İtalya pazarında başarılı'

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, sektörün her türlü olumsuz koşullara rağmen toparlanma sürecine girdiğini belirtti.

İSTANBUL - İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, sektörün her türlü olumsuz koşullara rağmen toparlanma sürecine girdiğini belirtti.
Hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatı, yeni pazarlara yöneldi. İTKİB Ar-Ge Şubesi tarafından hazırlanan 2006 yılı ilk yarısına ilişkin Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatı Performans Raporu'na göre, 2006 yılında yüzde 30'lar düzeyinde düşmesi beklenen ve yılın ilk dört ayında sürekli gerileyen sektör ihracatının, mayıs, haziran ayında toparlanma sürecine girdiği açıklandı. ABD pazarında ortaya çıkan gerilemeden ciddi yara alan sektör ihracatının yüzünü Japonya gibi yeni pazarlar ve İtalya ve İspanya gibi moda devi ülkelerde güldüğü aktarılan açıklamada, yılın ilk altı ayında ABD'ye yönelik hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatının yüzde 23,1 gerilediği, buna karşın İtalya pazarında yüzde 14,2, İspanya pazarında da yüzde 36,9, Japonya pazarında yüzde 47,5 oranında arttığı ifade edildi. Değerlendirmede, bu gelişmelerle yılın ilk yarısındaki gerilemenin yüzde 1,8'de kaldığı aktarıldı.
Orakçıoğlu: Sektör toparlanıyor
Raporu değerlendiren İHKİB Başkanı Süleyman Orakçıoğlu ise sektörün her türlü olumsuz koşullara rağmen toparlanma sürecine girdiğini, en büyük maliyetin, belirsizlik ve girdi maliyetleriyle dövizdeki oynaklık olduğunu, bunlara karşın sektörün gücünü koruyacağını anlattı. 2006 Ocak-Haziran dönemi sektör ihracatının 6 milyar 705 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirten Orakçıoğlu, ABD'ye yönelik ihracatta meydana gelen gerilemenin düşüşü tetiklediğini ifade ederek, "ABD'de kan kaybettik. AB'de olumsuzluklara rağmen binde 4'lük gerilemeyle gücümüzü koruduk. İhracatta en az yüzde 30 gerileme bekleyenlere 6,7 milyar dolarlık dış satımla yanıt verdik."