Hazırgiyimci zehir avına çıktı

Hazırgiyimci zehir avına çıktı
Hazırgiyimci zehir avına çıktı
Greenpeace'in zehirli giysiler raporunda Türkiye de yüzde 47 oranıyla yer aldı.Hazır giyimciler oranı sıfıra düşürmek üzere harekete geçti.
Haber: SEVGİ SAYAR BAŞARAN / Arşivi

Greenpeace Uluslararası’nın Avrupa ’da ortalığı karıştıran ‘Zehirli Giysiler: Modada Büyük Hile’ başlıklı raporu tüm dünyada olduğu gibi Türkiye ’de de fırtına kopardı. Dünyanın en ünlü markalarının ürünlerinde rastlanan ve içeriğinde zehir bulunan NFE maddesine Türkiye’de üretilen ürünlerde de yüzde 47 oranında rastlandı. Türkiye’de bu markalara üretim yapan hazırgiyimciler, Greenpeace’e destek vererek zehirli üretime karşı harekete geçme kararı aldı.
Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) ve İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği gerçek durumu ortaya çıkarmak için bu markaların Türkiye’de ürettikleri ürünlerini teste tabi tutacak. TGSD Başkanı Cem Negrin, Greenpeace’nin çok iyi bir iş yaptığını belirterek, şu bilgileri verdi:
“Greenpeace küresel markaların 18 ayrı ülkede üretilen ürünlerini incelemiş. Türkiye’de de incelenme yapılmış. NFE oranı yüzde 47. Bazı ülkelerde yüzde 100’lere de varıyor. Bu oranın nasıl çıktığını biz de araştıracağız. Bu markaların Türkiye’de yapılan üretimlerini 2 ayrı laboratuvarda test ettireceğiz” dedi.
Sonuçların Greenpeace raporu ile benzerlik göstermesi halinde bunun çözümü yönünde girişimlerde bulunacaklarını da açıklayan Negrin, “Sonuçları marka ismi vermeden açıklayacağız. Eğer imalattan kaynaklanan bir sıkıntı ise bunun çözümlenmesi gerekiyor. Ürünlerde ortaya çıkan bu zehirli kimyasallar, büyük oranda kullanılan kimyasal maddelerden kaynaklanır. Hükümet yetkilileri ile görüşüp bu kimyasalların ithalatının denetlenmesini isteyeceğiz. Bu kendi halkımızın sağlığı için de önemli bir konu” diye konuştu. Negrin raporun etkilerini ise şöyle açıkladı:
“Önümüzdeki dönemde bu küresel markalar aldıkları mallara standart koyacaklar, denetimleri sıklaştıracaklardır. Konuyu ilk başta çözmek herkesin yararına. Hazırlıklı olmamız gerek.”


NFE’ler zehİr İçerİyor

 Raporda Zara, H&M, Levi’s, Mango, C&A gibi birçok ünlü markanın 18 ülkede üretilen hazır giyim ürünleri bağımsız laboratuvarlarda inceletildi.
Doğaya karıştığı zaman kansere ve hormon bozukluğuna neden olan NFE maddesi çeşitli oranlarda tespit edildi. Oysa bu maddelere yönelik bazı bölgelerde yaklaşık 20 yıldır sınırlama bulunuyor.
Raporda test edilen ürünlerin büyük bir çoğunluğunun gelişmekte olan ülkelerde üretildiği saptandı.

ZARA: üRÜNLER YÜKSEK KONTROLDE
Greenpeace raporunda birçok küresel marka yer alıyor ancak Zara’nın adı popüler olması nedeniyle öne çıktı. Zara yetkilileri ise dün yaptıkları açıklamada, suçlamaları yanıtladı: “Inditex imalatının tamamını en sıkı ve en yüksek güvenlik düzeylerine uyarak kontrol ettiğini tüketicilere garanti etmektedir” denildi.

bigPara.com