HC İstanbul'a Yunanlı ortak

HC İstanbul Menkul Değerler, 25 milyon dolara Yunanistan'ın en büyük bankalarından EFG Eurobank Ergasias'a satıldı. HC İstanbul Menkul Değerler'in de ana ortağı olan HC İstanbul Yatırım Holding'in yüzde 55.90 hissesine sahip olan HC Securities & Investment S.A.E. ile anlaşan...

İSTANBUL - HC İstanbul Menkul Değerler, 25 milyon dolara Yunanistan'ın en büyük bankalarından EFG Eurobank Ergasias'a satıldı. HC İstanbul Menkul Değerler'in de ana ortağı olan HC İstanbul Yatırım Holding'in yüzde 55.90 hissesine sahip olan HC Securities & Investment S.A.E. ile anlaşan Eurobank, bu kararını Türkiye'nin 17 Aralık'ta Avrupa Birliği'nden müzakere tarihi almanın ardından verdiği bildirildi.
HC İstanbul Genel Müdürü Elif Bilgi Zapparoli, şirketin Türkiye'de borç ve vadeli işlemler piyasalarında gelişimini sürdüreceğini belirterek "Anlaşma, Eurobank'ın Güneydoğu Avrupa ülkelerindeki büyüme stratejisinin bir parçası. Eurobank'ın geniş müşteri portföyü, bu anlaşmayla Türkiye'deki yatırım fırsatlarından yararlanma şansına sahip olacak" dedi.
Satış sonrasında da genel müdürlük görevini sürdürecek olan Elif Bilgi Zapparoli'nin şirketteki yüzde 6'lık payı korundu. Öte yandan şirketin satış fiyatından 10 milyon dolarlık payın şirkete konulacağı öğrenildi. HC İstanbul'da yönetim kurulu başkanlığı görevini ise Eurobank CEO'su Nikos Karamouzis üstlenecek.
İtalyanlar da imzaladı
Aralık 2002'de İstanbul Yatırım'ı alan Hussein Choucri'nün sahibi olduğu Mısır merkezli HC Securities and Investment'ın diğer ortakları arasında Morgan Stanley Dean Witter ve World Bank'a bağlı International Finance Corporation (IFC) bulunuyor.
Hussein Choucri, HC İstanbul Menkul Değerler'deki yüzde 28.56 hissesini Şubat 2002'de Advisor Spa adındaki İtalyan risk sermayesi yatırım fonuna sattı.
Eurobank'a yapılan satış sonrasında, HC İstanbul Yatırım Holding'in büyük ortağı olan Hüseyin Şükrü'nün payı yüzde 75'ten yüzde 55.92'ye geriledi. HC İstanbul Menkul Değerler'de yüzde 7.14 payı olan Meliorbanca, yüzde 7.14 payı olan Banca Popolara Emilia Romagna, yüzde 14.28 payı olan Gian Filippo Cuneo'nun ve kurucu ortak olarak yüzde 15.52 hissesi bulunan Elif Bilgi Zapporoli'nin de satışa yönelik anlaşmayı imzaladığı açıklandı.
Söz konusu satın almayla Türkiye'ye giren Eurobank, Yunanistan'da özellikle tüketici kredileri ve kredi kartlarında önemli pazar payına sahip bulunuyor.