HDP'den tepki: Çin malı, toplu ölümlere yol açar

HDP'den tepki: Çin malı, toplu ölümlere yol açar
HDP'den tepki: Çin malı, toplu ölümlere yol açar
HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, madenlerde AB standartlarına uygun malzeme kullanımının 2020'ye ertelenmesinde tepki gösterdi.

RADİKAL - Maden ocaklarında AB standartlarına uygun malzeme kullanımının 2020 yılın ertelenmesine HDP'den tepki geldi. Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay tarafından yapılan açıklamada, "Güvenli olmayan ekipman kullanımının doğrudan sonucu olarak, madenlerde toplu ölümlere neden olan grizu ve toz patlamaları beklenmelidir" denildi.

" AKP yeni Somaları çağırıyor" başlıklı açıklamada, 2015 yılının ilk yedi ayında, kazaları sonucunda en az 971 işçinin yaşamını yitirdiği, bunların 30’unun da maden işçisi olduğu belirtilerek şöyle denildi, "Bakanlığı döneminde, 7.000’den fazla işçinin iş cinayetine kurban gittiği Faruk Çelik, bu düzenin ana aktörlerindendir. Genel müdürü Kasım Özer de Faruk Çelik döneminde, adeta patronların çıkarlarının temsilcisi olarak görev yapmıştır. Son olarak, madenlerde patlamalara karşı kullanılması gereken uygun ve güvenli bir şekilde sertifikalandırılmış (ATEX standartlarında) teçhizat kullanımı zorunluluğu, meşruluğu dahi tartışmalı olan bir Bakanlar Kurulu’nun çıkardığı kararname ile 31.12.2019 tarihine kadar ertelenmiştir. Medyaya da yansıdığı üzere, önce “Kömür Üreticileri Derneği” başkanı Muzaffer Polat, bu kararnameye neden ihtiyaç duyduklarını dile getirmiş, arkasından da iki ay içinde söz konusu kararname yayınlanmıştır.

AKP iktidarı, Soma’dan da ders çıkarmamış, madenlerde iş güvenliği standartlarını yükseltmek yerine, ucuz Çin malı ürünlerin madenlerde kullanımının yolunu açmıştır. Gerekçe olarak da bu uygulamaya geçilmemesi nedeniyle durdurulmuş olan madenlerin açılamayacağı ileri sürülmüştür. Hükümete göre önemli olan işçilerin can güvenliği değil, madenlerin üretime devam etmesidir. Bu yolla, işçiler açısından hayati tehlike içerdiği gerekçesiyle durdurulmuş olan 66 maden işyeri, herhangi bir iyileşme sağlanmaksızın yeniden faaliyete geçebilecektir. 

Ayrıca mevcut madenlerdeki bakım ve yenileme süreçlerinde de yine ATEX standartları yerine, ucuz ve güvensiz Çin malı ürünlerin kullanımı beklenmelidir. Bu şekilde, görece daha iyi konumda olan madenlerin de güvenlik standardının düşmesine neden olunacaktır.

Söz konusu kararnameye dayanarak güvenli olmayan ekipman kullanımının doğrudan sonucu olarak, madenlerde toplu ölümlere neden olan grizu ve toz patlamaları beklenmelidir. Bu karar da göstermektedir ki, iş cinayetlerinde sadece patronlar değil, patronların sırtını sıvazlayan bakanlar Faruk Çelik ve Taner Yıldız  ile bu bakanlara bağlı üst düzey bürokratlar da doğrudan sorumlu bulunmaktadır."

Açıklamada ayrıca şu talepler sıralandı:

- İş cinayetleri konusunda derhal önlem alınmalı, sorumlular yargı önüne çıkarılmalıdır.

- Söz konusu kararname derhal iptal edilmelidir.

- Bu kararname ile hangi firmaların işçilerin canı pahasına kazanç sağlayacağı soruşturulmalıdır.

- Bu kararnamenin hazırlanmasında görev alan bürokratlar yargılanmalıdır.

- Bakanlar Faruk Çelik ve Taner Yıldız istifa etmelidir.

bigPara.com