'Hedef 30 milyon turist'

Başbakan Tayyip Erdoğan, Antalya Havalimanı 2. Dış Hatlar Terminali'nin açılışında, "2010'da Türkiye 30 milyon turisti kabul etmeli. Bu yatırımlar bunun için yapılıyor" dedi. "Turizmde şu üçgenden kurtulacağız: güneş, kum, deniz" diyen Erdoğan, turizm anlayışının sadece bunun üzerinden yürümeyeceğine işaret etti.

ANTALYA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Antalya Havalimanı 2. Dış Hatlar Terminali'nin açılışında, "2010'da Türkiye 30 milyon turisti kabul etmeli. Bu yatırımlar bunun için yapılıyor" dedi. "Turizmde şu üçgenden kurtulacağız: güneş, kum, deniz" diyen Erdoğan, turizm anlayışının sadece bunun üzerinden yürümeyeceğine işaret etti. Erdoğan, Çelebi ve IC Holding tarafından yap-işlet-devret modeliyle inşa edilen Antalya Havalimanı 2. Dış Hatlar Terminali'nin açılış törenine katıldı. Erdoğan, Türkiye'nin bugün dünyada en çok merak edilen, ilgi çeken ülkelerden biri haline geldiğini kaydederek, bunda atılan adımların önemli rolü olduğunu söyledi.
Erdoğan, sektörün, yıllık ortalama yüzde 6.8 büyümeyle 20 yılda dünyanın en hızlı gelişen sektörlerinden olduğunu belirterek "Önümüzdeki 20 yılda sektörlerde, Avrupa ortalamasının iki katı hızla büyüme bekleniyor. Gelecek 20 yıl Türk turizmi için altın fırsatlara gebe" diye konuştu. Böyle bir noktada olan Türkiye'nin bundan sonraki hedefinin çok büyük olduğunu belirten Erdoğan, "2010 yılında Türkiye 30 milyon turisti kabul etmelidir. Eğer bu yatırımlar yapılıyorsa, bunun için yapılıyor" dedi.
"Turizmde şu üçgenden kurtulacağız: güneş, kum, deniz" diyen Erdoğan, turizm anlayışının sadece bunun üzerinden yürümeyeceğine işaret etderek şunları söyledi: "Buna ilave olarak bizim imkânlarımız var. Bizim dağlarımız, yaylalarımız, termal kaplıcalarımız var ve Türkiye kongre, fuar merkezleriyle dünyanın cazibe merkezi olmak durumundadır. Bir tarafta 69 milyon dolarlık bir yatırım, bir tarafta 120 milyon dolarlık yatırım... Hacmine baktığınız zaman 1'e 2 büyüklüğe sahip. Getirisine baktığınızda, birisi yaptığı yatırımı 9 yıl kullanmak suretiyle bedelini alacak. Şimdi bu yatırımın sahibi olan holding burayı dört yıl işletecek, sonra devlete teslim edecek. İşte aramızdaki fark bu...''
'1.1 milyon kişiye iş'
Erdoğan, göreve geldiklerinden bu yana sadece işsizler ordusundan iş sahibi yaptıkları kişi sayısının 1.1 milyonu bulduğunu belirtti. İktidarları dönemiyle önceki dönem arasında Türkiye'deki işsizlik oranını karşılaştıran Erdoğan, işsizlik oranının yüzde 10.7'den 10.1'e düştüğünü, ihracat rakamlarının geçen yıl iyi olduğunu, bu yılki üç aylık dönemin de iyi olacağını gösterdiğini kaydetti. Erdoğan, konuşmasının ardından tören alanına yerleştirilen butona basarak, terminal binasının açılışını gerçekleştirdi. Erdoğan, pistte hazır bekleyen uçağın kalkışa hazır olduğu bildirilerek kalkış için izin istenmesi üzerine, anons yaparak pilota 'Kalkışa serbestsiniz' dedi ve pisti kullanıma açtı.
Bu arada, Başbakan Erdoğan önceki gece Suşehri Kültür ve Dayanışma Derneği'nce İstanbul'da düzenlenen 'Geleneksel Vadi Yemeği'ne katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, 2004 sonu itibarıyla kamu ve özel bankaların toplam kârının 4 milyar dolar olduğunu belirterek, "Daha önce zarar eden bankalar şimdi kâr ediyor, neden? İşin ucunu sıkı tutunca iş buraya geliyor" dedi. Göreve geldiklerinde 2 bin 72 dolar olan kişi başı milli geliri 4 bin 72 dolara çıkardıklarını belirten Erdoğan, şöyle devam etti: "Bu çok ciddi bir sıçrama... Bu yüzde 45 kayıt altı ekonomiyle verilen rakamdır. Bunun yüzde 55'i kayıt dışı rakam. Eğer bunu da milli gelire dahil edecek olursanız, rakamı katlayın, bunu da bilin. Büyümeyi tabana yaymak zorundayız." (dha, aa)