'Hedef 6 milyon aboneye elektrik satmak'

'Hedef 6 milyon aboneye elektrik satmak'
'Hedef 6 milyon aboneye elektrik satmak'

Hakman, ?Nükleerde bizim için alım garantisinden çok o santralın ömür boyu hata olmadıkça işletmesine engel olunmaması, olunacaksa santralın bedelinin ödenmesi önemli? dedi. FOTOĞRAF: AFFAN KULUNYAR /AA

Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Selahattin Hakman, 'Toplam 5,5 milyar avro yatırım yaparak 2015 yılından sonra pazar payımızı yüzde 20'ye çıkartıp 6 milyon aboneye elektrik satmayı hedefliyoruz' dedi

İSTANBUL - Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Selahattin Hakman, sektörlerinde 2015 yılında yüzde 10 pazar payına ulaşmayı, ardından bu payı hızla yüzde 20 seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini belirtip, bunun en az 5 bin megavat kurulu güce ve 6 milyon abonelik elektrik dağıtım şebekesine sahip olmayı içerdiğini söyledi.
Selahattin Hakman, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, ‘kriz ortamında elektriğe olan talep düşüyor’ yorumlarını hatırlatarak bunun bir yanılgı olduğunu vurguladı. 

Türkiye’de arz sıkıntısı var
Kriz olmasaydı Türkiye’nin aralık-ocak aylarındaki yüksek elektrik talebinin karşılanamayacağını savunan Hakman, “Türkiye’nin elektrik talebi artacak. Benim beklentim Türkiye’nin toplam talebinin bu sene sonunda 2008 yılı seviyelerinde olması. Benim öngörüm Türkiye’nin elektriğe oan talebi düşmeyecek. Türkiye bu arz sıkıntısını yaşıyor ve yaşamaya devam edecektir” diye konuştu.
Hakman, Sabancı Holding’in 2005 yılında enerjiyi, üretimden toptan ticarete, dağıtımına ve perakende satışına kadar bu zincirin her noktasında olma hedefi koyduklarını anımsatarak, şöyle devam etti: “Bu zincirde bizim Türkiye pazarındaki payımız yüzde 10 olacak. Hedefimiz 2015’de kanunların el verdiği en üst seviye olan yüzde 20 pazar payına ulaşmaktır. 

‘Bir numara olacağız’
Bu neye tekabül ediyor? 2015 yılına gelindiğinde en az 5 bin megavat kurulu güce tekabül ediyor. Yaklaşık 6 milyon abonelik dağıtım şebekesine sahip olmayı ve en azından bu 6 milyon aboneye elektrik satıyor olmayı içeriyor. Bu hedeflerin neresindeyiz? Bugün elimizde 455 megavat işletmede olan santral var. Ayrıca 1950 megavat inşa halinde projemiz bulunuyor. Bu projelerden 3 tanesinin temelini geçtiğimiz sonbaharda attık, 3 tanesinin temelini ise atmaya hazır durumdayız... Köprü, Menge ve Sarıgüzel projeleri.”
Bandırma doğal gaz santralının gelecek sene devreye alınacağını, inşa halindeki santralların tamamının Çambaşı hariç 2012 sonunda devreye gireceğini, Çambaşı’nın da 2013’e kalacağını anlatan Hakman, bu sayede özel sektörde bir numara olacaklarını söyledi. Hakman, projelerinde şu anda bin 600 kişinin çalıştığını, proje inşaatları en üst noktaya ulaştığında çalışan sayısının toplam 7 bine ulaşacağını bildirdi. 

5,5 milyar avro yatırım
Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Selahattin Hakman, “Toplam 5,5 milyar avro bizim 5 bin megavat kurulu güce ulaşmak için elektrik için toplam yatıracağımız tutar. Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. ihalesini 1 milyar 225 milyon dolara aldık. O dahil değil, 5,5 milyar avro sadece üretim aşamasında” diye konuştu.
Sabancı Holding olarak krize rağmen planlarında hiçbir değişiklik yapmadıklarını belirten Hakman, “Enerjisa’nın 455 megavat çalışan santralı var. Bu yıl enerji üretiminden 600 milyon lira civarında ciro bekliyoruz. Hedeflediğimiz 5 bin megavat kurulu gücün gerçekleşmesiyle ciromuz 2015 yılından itibaren 6 milyar lira çıkacaktır. Dağıtımda, bizim Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’den bu sene beklenen ciromuz yaklaşık 2 milyar lira civarında” bilgisini verdi.
Hakman, Enerjisa’nın halka arzının düşünülüp düşünülmediğine ilişkin soru üzerine de “Prensipte evet. Ancak 2012’den önce olmaz” yanıtını verdi.

Nükleerde en erken 2018’de
Selahattin Hakman nükleer enerjiye ilişkin de Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak yatırımları yapacaklarını, bunun içinde nükleer santral yatırımlarının da olabileceğini, ancak bunun devreye girmesinin 2018 yılından önce olmayacağını söyledi.
İkinci bir nükleer santral ihalesi açılması durumunda ilgilenip ilgilenmeyeceklerine ilişkin bir soruya ise Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Selahattin Hakman, bunun şartlara bağlı olduğunu belirterek bu şartlara ilişkin şu bilgiyi verdi.:
“Nükleerde bizim için alım garantisinden çok o santralı ömrü boyunca, bir hataları olmadıkça işletmelerine engel olunmaması veya olunacaksa santralın bedeli ödenerek satın alınması şartları çok daha önemli.” 

Komşu ülkelere yatırım yolda
Hakman, Türkiye civarındaki ülkelerle mutlaka ilgileneceklerini, ancak önce Türkiye’de belli bir noktaya gelmeleri gerektiğini de söyledi. Hakman, “Tahmin ediyorum 2 sene içinde o noktaya gelmiş oluruz. Türkiye’nin civarındaki bütün bölgeler olabilir, Irak, Suriye, Kafkaslar, Balkanlar da olabilir” ifadesini kullandı.

Ortak alabiliriz
Petrolde hedeflerinin olmadığını, doğal gazda ise bulunduğunu belirten Hakman, “Bandırma devreye girdiğinde Türkiye’nin doğal gaz tüketiminin yüzde 5’ini biz tüketiyor olacağız. Piyasa açıldığı zaman bu doğal gazı bir yerden ve iyi şartlarda sağlamamız gerekir. Bu yapacağımız bir anlaşmayla da olabilir, kendimiz bir ortaklığa girerek de olabilir, çıkartılmasında da olabilir, yüzde 10-15’i sağlayıp doğal gaz piyasasının da liberalleşmesi şartıyla neden biz onu da yapmayalım?”
diye konuştu.