Hedef 6 milyon turist

Bu yıl çok iyi bir sezon geçiren İstanbullu turizmciler, 2006 yılı turist hedefini 6 milyon olarak belirledi. Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB)...

İSTANBUL/ANTALYA - Bu yıl çok iyi bir sezon geçiren İstanbullu turizmciler, 2006 yılı turist hedefini 6 milyon olarak belirledi. Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Genel Sekreteri Erhan Çakay, İstanbul'un son birkaç yıldır birçok uluslararası zirve, kongre ve organizasyonlara ev sahipliği yaptığına dikkat çekerek, İstanbul'un turizmde yükseliş trendinin gelecek yıllarda devam edeceğini söyledi.
İstanbul'un dünyada gidilmesi gereken 10 şehir arasında, yedinci sırada yer aldığını hatırlatan Çakay, 2010 yılında İstanbul'da 10 milyon turist hedeflediklerini açıkladı. TUROB'un yıl içinde uluslararası 30 fuarda İstanbul'u turizm kenti olarak tanıtmak için yaptığı çalışmaları hatırlatan Erhan Çakay, "Son yıllarda yaptığımız bu tanıtımların meyvelerini almaya başladık. İstanbul olarak, bu yıl çok başarılı bir yıl geçirmekteyiz. Şehirde, İspanya, Almanya, Hollanda, ABD, İsveç, Fransa, Japonya, Kore, Yunanistan'ın da aralarında bulunduğu birçok ülkeden gelen misafirlerimizi ağırlıyoruz. 2006 yılında ABD, Japonya ve Çin'den gelen turist sayısında ciddi bir artış gözlenecektir. Mevcut pazarlarımızın yanında Avrupa Birliği'ne (AB) yeni katılan Polonya, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerdeki tanıtım ve pazarlama çalışmalarımızı da artırmalıyız" diye konuştu.
İstanbul'un 2005 yılını 5 milyon turist ağırlayarak kapatacağını anlatan Çakay, İstanbul'a gelen turistin sadece havayoluyla gelmediğine, başta Kapıkule olmak üzere sınır kapısından giren turistlerin, ağırlıklı olarak İstanbul'a geldiğine dikkat çekti.
Antalya da gözde
İstanbul'da turizm hedefleri giderek büyürken diğer turizm kentimiz Antalya'ya yılbaşından bu yana gelen turist sayısı 6 milyon 883 bin 196'ya ulaştı. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, önceki gün Antalya Dış Hatlar Terminali'nden, 24 bin 544 turist girdi. Antalya'ya gelen turist sayısı, aylık yüzde 12, yıllık yüzde 19 oranında arttı.
Turizmciler, Antalya bölgesindeki doluluk oranlarının çok iyi seviyede olduğunu belirterek, 7.5 milyon turist hedefine ulaşılacağını kaydetti. (Radikal, aa)